Myslite na všetky riziká, ktoré hrozia na letnej dovolenke

20. 9. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1312 zobrazení

Viete kde a ako uzatvoriť cestovné poistenie?  Možno Vám napovie rozhovor s Vladimírom Cvikom, popredným odborníkom z firmy Netfinancie s.r.o.

VSTUP 1:

Red2: …a nezabudnite sa poistiť, keď idete na dovolenku.

Red: Veru áno, lebo poistka vás môže trochu ochrániť, aj keď nie vždy je to pravda. To tak narážam trochu na ten prípad, ktorý sa medializoval už v nedeľu. Hovorím o tej tragédii v jednom letovisku, nebudem ho menovať. Čiže toto je asi ten najhorší prípad, ale sú prípady, kedy vám poistka môže pomôcť. To znamená poistiť sa- áno alebo nie? Základná otázka, na ktorú odpovie Vladimír Cvik z Netfinancie, dobré ráno Vám prajem.

VC: Dobré ráno.

Red: Tak, čo hovoríte, áno, nie, poistiť, nepoistiť?

VC: Takže hovorím o poistení, hovorím poistiť sa v každom prípade. Prečo? Poistenie v zahraničí, či už prostredníctvom zdravotnej poisťovne alebo prostredníctvom komerčného cestovného poistenia vás môže ochrániť nielen pred nepríjemnosťami finančnej záťaže a finančných nákladov, ale aj nepríjemnosťami priamo v tej destinácii. To znamená každá komerčná poisťovňa poskytuje plnohodnotnú, 24-hodinovú, 365 dní v roku fungujúcu asistenciu, a to jednak cestovnú a jednak lekársku. To znamená ona vám môže pomôcť aj keď sa stanú iné veci, než súvisiace s vaším zdravotným stavom.

Red: Dobre, znamená to že ochoriem, potrebujem mať nejaké poistenie, aby som mohol navštíviť nejakú nemocnicu, zavolať si prvú pomoc, alebo mi stačí- tu čítam- európsky  preukaz poistenca, čo je štandard asi…

VC: Je to štandard, o ktorý ale musíte požiadať. Ak cestujete do zahraničia, do členskej krajiny Európskej únie, v takom prípade by vám eventuálne mohol stačiť európsky preukaz. Ten vám vydá na vašu žiadosť vaša zdravotná poisťovňa. Ale, na rozdiel od cestovného poistenia komerčného, ktoré si ľudia uzatvárajú ak cestujú do zahraničia, má dve obmedzenia. Po prvé, je to len pre krajiny Európskej únie. A po druhé, je to len do zdravotníckych zariadení a k lekárom, ktorí sú napojení na tzv. verejný systém zdravotnej starostlivosti.

Red: Čiže to by som musel hľadať, že kam ísť. Čiže je to väčšia istota, okej, chápem. Aké sú tie iné druhy poistenia? Viem, že spojené s autom, to znamená…

VC: Predstavme si, že cestujeme k slovenskému moru, teda do Chorvátska, naším autom, alebo do inej krajiny. V takom prípade by sme mali mať havarijné poistenie, ktoré nás ochráni aj v zahraničí, poskytne nám asistenčné služby. Ak ho nemáme, určite by som odporúčal takýmto dovolenkárom cestujúcim vlastným autom, aby si aspoň na to krátke obdobie dovolenky, napríklad na 14 dní, uzatvorili  krátkodobú asistenčnú službu, ktorá im práve pomáha v prípade akejkoľvek poruchy alebo nehody. Jednak im pomôže, poskytne im poradenstvo, pomoc, získa im informácie, a jednak im, samozrejme, nahradí i určitú časť straty v prípade ubytovania, v prípade potreby odťahu toho vozidla, v prípade opravy auta na mieste.

Red: Dobre, čo ten zvyšok? Lebo hovorí sa o stratenej batožine, hovorí sa o tom, že keď niekomu spôsobím škodu…

VC: Základom každého cestovného poistenia je poistenie liečebných nákladov. Poistenie liečebných nákladov v sebe zahŕňa niekoľko vecí, o ktorých budeme určite hovoriť v druhom vstupe, a okrem týchto liečebných nákladov si človek môže doplnkovo pripoistiť ďalšie veci. Môže si pripoistiť batožinu, môže si pripoistiť zodpovednosť. Predstavte si, že si požičiate nejaký skúter, nejaký motorový čln, a spôsobíte  na ňom škodu. Ak nemáte poistenie zodpovednosti, akúkoľvek škodu znášate vy sám a máte veľký problém. Okrem toho určite policajti to budú riešiť, a podobne.

Red: Vrátim sa ešte k tomu prípadu, ktorý som spomínal, kde teda prišlo k tomu, že malý chlapec prišiel o život. Viem, že ten prípad rieši ministerstvo zahraničných vecí, to znamená zabezpečí už prevoz iba telíčka.

VC: Ja sa toho dotknem len z toho poisteného hľadiska. Bolo spomenuté vo vašej reportáži, že prevoz, repatriácia toho tela, toho dieťaťa bude v rukách poisťovne, a nahradí ho poisťovňa. To je práve to, akonáhle by som nemal cestovné poistenie a poistenie liečebných nákladov, v rámci ktorého je repatriácia takéhoto tela alebo aj zranenej osoby, v takom prípade by ma to vyšlo na mnohotisíc eur, takýto prevoz.

Red: Hovorím schválne o tom prípade pretože viem, že minulý rok vyše 120 Slovákov zahynulo práve pri letných dovolenkách. Čiže teraz vieme, asi áno, asi poistiť, a keď uzatvoriť poistenie, ako uzatvoriť? Lebo asi sú tiež rôzne spôsoby, ako sa dostať k poisteniu.

VC: Máme dve základné možnosti. Buď si obehneme všetky kamenné pobočky jednotlivých poisťovní a potom si v hlave rýchlo preberieme tie podmienky, ktoré sme počuli a rozhodneme sa, alebo navštívime internet.

Red: Tak, a toto si myslím, môžeme rozobrať do väčších detailov ešte dnes ráno s pánom Cvikom, takže ešte to vás bude čakať, ale…

VSTUP 2:

Red: Naším hosťom je Vladimír Cvik z Netfinancií. My spoločne pozeráme na tých chlapcov, ako nacvičovali street tanec a padla nám sánka, pretože dopadajú na obe nohy, a to je problém, si môžu obe nohy zlámať. Takže nerobte to, idete na dovolenku, alebo sa dobre poistite. Pretože tu sme si zodpovedali tak pred hodinkou, či sa poistiť oplatí, neoplatí, výsledok bol, že oplatí. Ak ste zvedaví, ako sme k tomu došli, tak si to pozrite na webe zo záznamu. A teraz! Ako uzatvoriť poistenie, keď idem na dovolenku, aké sú tie spôsoby? Poďme si ich vymenovať.

VC: Tak môžem zobrať nohy na plecia a obehnúť všetky pobočky všetkých poisťovní, zistiť si, aké sú tam podmienky, dozvedieť sa ceny, dozvedieť sa čo poistia, čo nepoistia, a potom si to doma premyslieť a opäť navštíviť pobočku, alebo sa rozhodnúť a na mieste uzatvoriť poistenie, nevediac, či mám to najlepšie, alebo najlacnejšie, alebo najvýhodnejšie poistenie na trhu. Alebo, druhá možnosť, ísť na internet. Dnes špecializované internetové portály umožňujú veľmi rýchle porovnanie všetkých podmienok. Na základe výberu nejakých kritérií zadaných vami, dovolenku, destináciu, počet osôb, pripoistenia, vám urobí jednoduché porovnanie. Čiže, internet je lepší výber za kratší čas, rýchlo, pohodlne, kedykoľvek, doma, v kancelárii. No a, samozrejme, máte tam širší prehľad možností na slovenskom trhu, aby ste sa mohli rozhodnúť či to vaše komerčné cestovné poistenie do zahraničia je to najoptimálnejšie, to pre vás najlepšie.

Red: Dobre, mnohí ľudia majú strach, že ja keď tam niečo vyklikám, teraz mi niečo vyjde, a či som naozaj poistený. Pretože z poisťovne obyčajnej odídem s nejakým formulárom, ktorý podpíšem ja a podpíše niekto za poisťovňu, a mám to v rukách. Chápete, papier. A toto asi tak nevyzerá.

VC: Áno. Preto o tom hovoríme, že mnohí ľudia majú ešte obavy, niečo dojednávať a uzatvárať prostredníctvom internetu. Netreba však zabúdať, že akýkoľvek takýto portál je pod drobnohľadom a kontrolou všetkých poisťovní. A poisťovňa by neumožnila takémuto portálu zobrazovať ich ceny poistenia. To znamená, po zadaní jednoduchých vstupných údajov, kam cestujeme, v akom termíne, či sme rodina alebo nie sme rodina, a po zadaní dátumov narodenia, aby sme rozlíšili detské poistenie od toho dospeláckeho, máme možnosť vybrať si rôzne pripoistenia. V prvom vstupe sme hovorili, že liečebné náklady je ten základ cestovného poistenia, ku ktorému je možné pripoistiť ďalšie poistenia- úraz, zodpovednosť, batožinu. A o jednu sekundu na to, ako klikneme, sa zobrazí porovnanie všetkých poisťovní, ktoré je nejakým spôsobom usporiadané, kde klikom na akúkoľvek ikonu toho piktogramu uvidíme- má to liečebné náklady, má to asistenciu, má to úraz- a môžeme si vybrať. A keď si klikneme na konkrétnu, nami vybranú poisťovňu, na portáli tejto poisťovne si dojednáme cestovné poistenie a na náš email nám príde asistenčná karta, návrh o poistkách a nám už stačí vlastne len zaplatiť.

Red: A okamžikom zrealizovania tej platby to poistenie funguje. To znamená, zajtra ráno odchádzam, ešte stále sa stihnem takto online poistiť bez toho, aby som opustil svoj domov.

VC: Presne tak. To časové hľadisko u toho internetu je dôležité, pretože pred cestou bývame v strese. Stihneme zabaliť batožinu, stihneme skontrolovať auto a na poistenie máme obvykle veľmi málo času.

Red: Poďme na špecialitky, lebo to máte ešte pripravené, ja to na Vás prezradím. Ako sa rozhodnúť pre typ poistenia? To znamená, že či ísť naozaj tou jednoduchou cestou, alebo čo všetko si do toho poistenia zahrnúť?

VC: Človek by si mal premyslieť, na akú dovolenku ide, čo sa mu tam asi môže stať, mal by zvážiť, aké riziká ho na tej dovolenke môžu postretnúť. Ak si myslí, že to je obyčajná jednoduchá dovolenka a nič okrem bežných zranení, bežnej choroby sa mu tam nemôže stať, potom mu stačí poistenie liečebných nákladov, ktoré tvorí základ. Ak ide na dovolenku s deťmi, mal by myslieť napríklad aj na poistenie zodpovednosti. Ja som si od Maťa Snopka požičal napríklad rozbitý tanierik, to znamená môžeme si niečo požičať, môžeme spôsobiť niekomu škodu na majetku, nedajbože na zdraví alebo môžeme niekoho nechtiac zraniť. Toto nám kryje poistenie zodpovednosti. Môžeme si poistiť úraz, môžeme si poistiť batožinu, veci osobnej potreby. Predstavme si, že sa nám stratia doklady, peniaze a niečo podobné. A v tom prípade batožina, poistenie batožiny kryje aj takéto záležitosti. Môžeme si poistiť, ak ideme do hôr, pátranie a záchranu horskej služby. A môžeme si ešte pripoistiť aj storno zájazdu a môžeme si pripoistiť aj právnu pomoc v zahraničí.

Red: Toto je asi špeciálna kategória, pretože mnohí ľudia sa na dovolenke odvážia, čojaviem, idú padákom, nechajú sa ťahať za motorovým člnom a to už je otázka…

VC: Aj tamtí chlapci by určite mali zvažovať, keď budú nacvičovať to, to pred chvíľkou ukazovali, poistenie športov. Akýkoľvek extrémny, rizikový, adrenalínový šport, ako je bungee jumping, rafting, kaňoning, je určite potrebné pripoistiť. Ak by sa čokoľvek stalo z titulu tejto činnosti, z titulu tohto zážitku, tak poistenie by nebolo platné a poisťovňa by nenahradila takýto úraz a zranenie, keby sme robili takéto adrenalínové športy.

Red: Dobre, čiže pre mňa záver- poistiť áno, internet, rýchla a bezpečná voľba, nenachodím sa a hlavne si to celé dobre premyslieť. To bol Vlado Cvik, Netfinancie. A ešte poviem, vy ste priniesli takú špecialitku pre jedného nášho diváka…

VC: Dovolenkára.

Red: …dovolenkára, takže ja poprosím teraz….

VSTUP 3:

Red2: …a aby aj dovolenka bola neopakovateľná, len s príjemnými zážitkami, na to treba myslieť skôr, ako niekam vycestujete.

Red: A na to tu máme na slovo vzatého odborníka. Vlado Cvik z Netfinancie. Dobré ráno. Skúsme teraz len taký rýchly prestrelkový súboj, to znamená ja cestujem autom do Chorvátka, na čo nezabudnúť pri poistení?

VC: Nezabudnite si Zelenú kartu, medzinárodnú poisťovaciu kartu. Na Slovensku vám stačí biela, do zahraničia zelená. Nemáte havarijné poistenie? Tak si objednajte na 14 dní asistenciu. Tá nahrádza asistenčné služby z havarijného poistenia.

Red2: Dobre, ja idem do Tatier, alebo niekam na vysokohorskú túru.

VC: Pokiaľ je to na Slovensku a idete na vysokohorskú túru, potrebujete tzv. horské poistenie, čiže poistenie pátrania a záchrany horskej služby. Výjazd horskej služby je veľmi drahý, takže do hôr toto poistenie.

Red: S babičkou do Vatikánu autobusom.

VC: Autobusom, tak potom stačí štandardné poistenie liečebných nákladov.

Red2: Dobre, a ešte beriem deti, a susedove deti, a všetky deti z ulice do aquaparku.

VC: Aquaparku, v takom prípade by som určite okrem bežného poistenia liečebných nákladov pripoistil aj úraz, teda poistenie úrazu, a možno aj poistenie zodpovednosti. Ktovie, čo tomu stánkarovi a zmrzlinárovi vyvedú tie vaše deti.

Red2: No, tak to ja si poistím radšej dvojnásobne. Veľmi pekne ďakujeme.

Ako nájsť to najlacnejšie cestovné poistenie teda už viete, stačí len pár minút a pohybov myšou.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: TV Markíza – Teleráno 21.6.2011
Doporučte článok:   Viac