Ako vykúriť auto správnym spôsobom?

11. 10. 2021 | katarina.zelinkova@netfinancie.sk | 1100 zobrazení

Bez kúrenia v aute sa v zimných mesiacoch nezaobídete. No rovnako ako všetko, aj nastavenie a používanie vykurovacieho systému v automobiloch má svoje pravidlá. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, ak to s kúrením preženiete, môžete si spôsobiť zdravotné problémy.

Zásady správneho kúrenia vo vozidle

Ako sme už naznačili, teplotu v aute je potrebné regulovať s rozumom. Ak chcete aj vy predísť zbytočným komplikáciám, ktoré vám nesprávne kúrenie môže spôsobiť, dodržiavajte nasledujúce zásady:

  • Kúrenie nezapínajte okamžite po nastúpení do auta. Lepšie je, keď ho zapnete až po niekoľkých minútach jazdy. Je to odporúčané hlavne z toho dôvodu, že teplo, ktoré vychádza z rozohriateho motora sa k posádke vozidla dostane rýchlejšie, než z vykurovacieho systému.
  • Vyhriatím kabíny auta vám môže pomôcť aj klimatizácia, stačí ju nastaviť na požadovanú teplotu. Výhodou je, že vďaka tomu sa aj rýchlejšie zahreje motor. Zapnutá klíma tiež pomôže s odsatím vlhkého vzduchu, čím zabráni zahmlievaniu okien.
  • Podľa odborníkov je ideálna teplota na šoférovanie od 17 do 20 stupňov. Snažte sa teplotu v aute udržiavať v tomto rozmedzí. Neodporúča sa vykurovať na vyššie stupne, pretože po vystúpení z auta môžete utrpieť teplotný šok. Následne môžete prechladnúť či dostať prievan.
  • Opatrne narábajte aj s vyhrievaním sedadiel. Nie je vhodné ho nastavovať na vysokú teplotu, lebo sa ľahko môžete spotiť.
  • Po nastúpení do auta si vyzlečte vrchný odev. Odporúča sa to nielen preto, lebo jazda v kabáte či bunde je nepohodlná, ale aj z toho dôvodu, že vám pri dlhšej jazde môže byť veľmi teplo. Ak vonku sneží alebo prší a vaše oblečenie navlhlo, môže prispievať k zahmlievaniu okien. Preto je vhodné zimný vrchný odev dať do kufra.

Ako vidíte, nič sa nemá preháňať a menej je niekedy viac. Tak, ako v lete môže klimatizácia dobre slúžiť, ale zároveň aj uškodiť, v zime to isté platí pre kúrenie. Našťastie sú autá dnes vybavené funkciou AUTO, ktorá automaticky reguluje teplotu v kabíne a odborníci ju odporúčajú využívať. Vykurovanie v aute určite využívajte, ale tak, aby ste si zbytočne nespôsobili zdravotné problémy. V konečnom dôsledku by to mrzelo iba vás.