Dopravná nehoda – užitočné rady ako postupovať pri škodovej udalosti!

14. 3. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 797 zobrazení

Dopravná nehoda – užitočné rady ako postupovať pri škodovej udalosti!

Popis: Hlavné rozdiely v poistení – Havarijné poistenie pri nehode nahradí škody aj na Vašom vozidle, PZP hradí škodu iba poškodenej osobe ako náhradu škody za Vás. Najvýhodnejšie poistenie auta online na mieru!

Redaktor: Postupne zverejňujeme krátke stručné rady motoristom, ktorý sa dostali do problémov tým, že sa im prihodila dopravná nehoda alebo skôr škodová udalosť, pri ktorej nemusia volať políciu. Neraz sa z jednoduchej banálnej havárie môže stať mesiace sa ťahajúci proces, pri ktorom musíte dokázať, že škodu Vám spôsobil vodič, ktorý sa bráni priznať vinu alebo nemá platné povinné zmluvné poistenie. Základ je mať v aute doklad, záznam o nehode, do neho spísať nielen rozsah poškodenia dôležité kontaktné údaje, no hlavne priebeh nehody z jasným stanovením, kto je vinník a kto poškodený. Naozaj nestačí len vymeniť si vizitky a údaje o aute a poistke . Odporúčame tiež v niektorých prípadoch volať políciu aj napriek tomu, že škoda na vozidlách nepresiahla 4000 eur. Neviete sa dohodnúť, kto haváriu zapríčinil alebo sa môže stať, že ste poškodený obaja treba zavolať 158. Mnohý ste zostali nepríjemne prekvapený napríklad na parkovisku pred nemocnicou alebo ste parkovali na kraji cesty a keď ste sa k autu vrátili, tak ste mali na ňom prevalené dvere alebo rozbitý nárazník. Samozrejme nejaký lístok za stieračom s odkazom, volajte mi ponáhľal som sa a poškodil som Vám vozidlo vyriešime to, nemáte.

Vladimír Cvik: V prípade, že je neznámy vinník dopravnej nehody alebo vinník poškodenia môjho vozidla, v takom prípade neostáva motoristovi nič iné, ako uplatniť si škodu zo svojho havarijného poistenia. Zákonné poistenie mu totižto také poškodenie nekryje, v prípade neznámeho vinníka alebo vinníka, ktorý z dopravnej nehody z miesta dopravnej nehody ušiel, určite odporúčame privolať políciu. Polícia v takom urobí prípade základné šetrenie a v prípade, že by sa neskôr vinník našiel samozrejme v nejakom súdnom konaní, môže byť poškodenému naradená škoda určená príslušným súdom . Pokiaľ som poškodený neznámym vozidlom neznámym vodičom, ktoré z miesta dopravnej nehody ušlo, v podstate nemám nárok na náhradu škody na majetku na mojom vozidle prípadne na veciach, ktoré boli v tom vozidle. V prípade, ale že by sa jednalo o neznáme vozidlo, ktoré z dopravnej nehody ušlo, mal by som nárok na náhradu škody, ktoré boli spôsobené na zdraví nejaká ťažká ujma na zdraví nejaké ťažké zranenie, prípadne náklady na smrteľnej nehode, usmrtení. V takomto prípade tieto náklady znáša slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá poškodených vykompenzuje z tz poisteného garančného fondu.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: Prepis rozhovoru: Slovenský rozhlas – Pozor zákruta
Doporučte článok:   Viac