Generali odmietla zrušiť zmluvu v rozpore s Občianskym zákonníkom!

9. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 1234 zobrazení

Generali odmietla zrušiť zmluvu v rozpore s Občianskym zákonníkom!

Alternatívny názov: Generali a zrušenie zmluvy

Popis: Zrušenie zmluvy pre povinné zmluvné poistenie je nutné na základe výpovede šesť týždňov pred jej výročím. Posledným dňom, kedy sa výpoveď na povinné zmluvné poistenie akceptuje, je 19. november.

A to aj napriek tomu, že ostatné slovenské poisťovne rozviazanie zmlúv 19. novembra akceptovali.

Nahnevaný klient sa sťažuje na praktiky poisťovne Generali. Chcel totiž 19. novembra rozviazať zmluvu povinného zmluvného poistenia pre automobily. “Aj s kolegom sme prišli na pobočku v Bratislave a chceli zrušiť deväť zmlúv. Povedali nám ale, že nám žiadosti nemôžu prevziať, vraj posledný deň na zrušenie poistky bol 18. novembra,” povedal (onedlho bývalý) klient poisťovne František Hanzal. “Tak sme sa nahnevali a išli priamo na ústredie Generali o dvere ďalej a pani bez akýchkoľvek námietok žiadosti prijala a opečiatkovala.”

Aj napriek tomu Generali Slovensko pre TVNOVINY.sk tvrdí, že žiadosť o zrušenie PZP na kalendárny rok musí byť poisťovni doručená do 18. 11. a nie do 19. novembra. “Vychádzame pritom z Občianskeho zákonníka, kde je stanovená dĺžka výpovednej lehoty šesťtýždňová, ktorá sa musí počítať tak, aby do konca poistného obdobia, ku ktorému sa poistenie vypovedáva, bola dĺžka tejto lehoty dodržaná, to znamená, že výpoveď musí byť najneskôr v posledný deň pred začatím plynutia šesťtýždňovej lehoty doručená,” uvádza poisťovňa v reakcií na sťažnosť jej zákazníka.

Podľa odborníka na PZP, riaditeľa portálu netfinancie.sk Vladimíra Cvika, je však posledný možný deň 19. november! Odvoláva sa pritom aj na iné poisťovne, ktoré výpovede 19. novembra bez problémov prijímali. “Formuláciu Občianskeho zákonníka je nutné si vykladať tak, že 6-týždňové obdobie do konca poistného obdobia začína plynúť 20. novembra o 00.00 h, a teda výpoveď doručená poisťovni dňa 19. 11. je právoplatná. Tento termín je už mnoho rokov na trhu povinného zmluvného poistenia vnímaný ako rozhodujúci dátum pre doručenie a akceptáciu výpovede poisťovňami,” povedal pre TVNOVINY.sk Cvik.

Autor: redakcia
Zdroj: tvnoviny.sk
Doporučte článok:   Viac