Kategórie vodičov a dopravné nehody

6. 4. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 746 zobrazení

Kategórie vodičov a dopravné nehody

Alternatívny názov: PZP a ženy vodičky.

Popis: Rozhovor s V. Cvikom o povinnom zmluvnom poistení v súvislosti s rôznymi kategóriami vodičov. Ženy, mladí vodiči, ako aj seniori majú rozdielne sadzby pre povinné zmluvné poistenie.

Moderátorka: Ženy sú vraj opatrnejšie vodičky. Ako to potom vyzerá pri poisťovaní nám už povie pán Vladimír Cvik z Netfinancie.sk. Sme ženy lepšie vodičky, opatrnejšie a štatisticky sme ako na tom?

V. Cvik: Určite, mnohé ženy sú lepšie vodičky ako mnohí muži. V každom prípade sú ženy väčšinou opatrnejšie. Štatistiky väčšiny poisťovní hovoria, že ženy spôsobujú menej dopravných nehôd, menej búrajú a keď už búrajú, tak sú to väčšinou ťukesy, čiže tie škody sú trošku menšie ako tie mužské škody. Muži sú agresívnejší, rýchlejší vodiči, takže aj tá škoda, ktorá potom vznikne pri nejakej dopravnej nehode, je podstatne väčšia a pre poisťovňu veľmi náročná na likvidáciu.

Moderátorka: Áno, tak to znamená, že poisťovne majú rôzne kategórie pri poisťovaní alebo pri uzatváraní poistiek, a berú tak ohľad? Kedysi sa bral ohľad na vek, či je začiatočník.

V.Cvik: To ešte stále platí.

Moderátorka: Takže to ešte stále platí. Ako je to teda so ženami?

V.Cvik: Sú niektoré poisťovne, ktoré ženám dávajú zľavy na poistnom alebo pre ženy majú špeciálne sadzby. To znamená, ceny poistiek pre ženy šoférky, sú trošku nižšie ako pre mužov. To je práve s ohľadom na tie štatistiky, že ženy sú opatrnejšie vodičky.

Moderátorka: To znamená, že aj tá poisťovňa vyjde v ústrety, ale predsa keď je to žena začiatočníčka, tam je tá sadzba asi iná ako u muža začiatočníka?

V.Cvik: Presne tak, väčšinou pri tých mladých vodičoch, pýtali ste sa na mladých, mladí majú obvykle drahšie poistenie motorových vozidiel ako tí skúsenejší a beznehodoví vodiči. Keď sa hovorí o ženách a o zrovnoprávnení žien a mužov pri uzatváraní poistných zmlúv, potom by sa rovnako mohli ozvať aj mladí, prečo majú mladí vodiči drahšie poistenie ako tí starší, skúsenejší vodiči, ale v každom prípade štatistiky poisťovní nepustia a je úplne spravodlivé, že ženy majú trošku lepšie ceny alebo by mali mať lepšie ceny a je úplne normálne, že mladí, neskúsení vodiči, začínajúci, majú horšie poistné podmienky ako tí starší, skúsení a beznehodoví vodiči.

Moderátorka: Ako je to potom s úplne staršími, pretože nie raz sme videli na takých tých funny videách, ako osemdesiatročná babka niekde v Amerike prejde cez červenú až do výkladu nejakého obchodného domu.

V. Cvik: Ak myslíme seniorov, tak seniori majú v niektorých poisťovniach až päťdesiat percentné zľavy na poistnom. A tam sa zohľadňuje to, že nejazdia tak často, nejazdia tak agresívne, nejazdia tak rýchlo ako tí mladší alebo strední vodiči. V každom prípade starší vodiči sú radení do kategórie bežných vodičov a pokiaľ majú mnoho rokov bez nehody, tak majú veľmi prijateľné a veľmi nízke ceny.

Moderátorka: Ale vo všeobecnosti môžeme skonštatovať, že ženy sú teda, nepovedala by som, že lepšie, aby sa muži na nás nenahnevali, ale opatrnejšie vodičky?

V.Cvik: Určite áno.

Moderátorka: Beriete aj Vy ako šofér ohľad na ženy vodičky, keď vidíte, že ide nejaká pomalá vodička pred Vami, tak nesnažíte sa ju vytlačiť alebo vytrúbiť?

V. Cvik: Nie, vždy beriem ohľad na to, pretože aj ja si pamätám, ako som ja začínal so šoférovaním a mal som tiež dosť, čo robiť, aby som zvládol tie kone pod kapotou.

Moderátorka: V každom prípade dnes (pozn. MDŽ), keď uvidíte za volantom ženu, tak sa radšej na ňu usmejte, aj keď pôjde trochu pomalšie a bude Vás tak trochu brzdiť v tej Vašej rýchlej jazde páni . Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: Prepis rozhovoru TV Markíza – Teleráno 8.3
Doporučte článok:   Viac