Mladý vodič so silným autom má smolu

19. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 953 zobrazení

Mladý vodič so silným autom má smolu

Alternatívny názov: Nevýhody mladých vodičov a silných áut

Popis: Povinné zmluvné poistenie je pre rôzne vekové kategórie a kategórie áut rôzne. Pre mladých vodičov so silnými autami je cena pre povinné zmluvné poistenie vyššia.

Poistenie je najdrahšie pre mladého vodiča so silným autom, ktorý nedávno spôsobil škodu. Naopak, poisťovne zvýhodňujú vodičov bez nehôd, ktorí majú viac ako 30 rokov a nízky objem a výkon motora. Vyplýva to z prieskumu medzi poisťovňami, ktoré HN odpovedali na otázku, podľa čoho stanovujú cenu poistky.

“Rozdielnosť v segmentácii vozidiel a klientov poisťovňami dáva na jednej strane možnosť širokého výberu, na druhej strane je porovnanie výhodnosti jednotlivých ponúk veľmi komplikované. Štruktúra rozdelenia klientov podľa veku alebo regiónu je taká rozdielna, že nie je možné zovšeobecniť na celý trh, či mladší vodiči budú mať vyššie ceny ako starší a či motorista z krajského mesta bude mať iné poistné ako jeho kolega z menšieho mesta alebo obce,“ hovorí Vladimír Cvik, riaditeľ portálu www.netfinancie.sk.

Zovšeobecniť sa však podľa neho dajú trendy v zákonnom poistení. “Poisťovne určite majú záujem (a tento svoj záujem preukazujú cenou poistenia) najmä o vodičov v zrelom veku, so slabším alebo priemerným výkonom a nižším objemom vozidla. Na druhej strane mladí vodiči a tí, ktorí viackrát spôsobili nehodu, môžu mať v niektorých poisťovniach vyššie ceny. Aké podmienky môže získať, si konkrétny vodič zistí napríklad na internetových stránkach poisťovní alebo špecializovaných porovnávacích portáloch.“

Nebúrajte
Poisťovne si, pochopiteľne, najviac vážia vodičov, ktorí celé roky nespôsobili žiadnu škodu. Sú najlepšími klientmi – zaplatia poistku a celý rok od poisťovne nič nechcú. Preto sú všade cenovo zvýhodnení. V niektorých poisťovniach dostanú zľavu z ceny poistného, inde ich čaká bonus za bezškodový priebeh.

Na cenu povinného zmluvného poistenia majú vplyv aj štatistiky. “Zľavu získajú rodičia a starí rodičia, ktorí vozia deti, ako aj tehotné vodičky či ich manželia – budúci otcovia. Vo všeobecnosti však platí , že najväčšie zľavy dostávajú vodiči bez nehôd, čo sú podľa štatistík napríklad rodičia,“ hovorí Barbora Henterová z Generali.

Mladosť a sila
Podľa poisťovní sú mladí vodiči zrejme nezodpovední. Vo väčšine poisťovní ich cenovo znevýhodňujú, rovnako ako majiteľov silných áut. “Wüstenrot poisťovňa aj naďalej diferencuje motorové vozidlá podľa výkonu motora, druhým kritériom je vek držiteľa motorového vozidla,“ konštatuje Šimon Kollár z Wüstenrotu. Rozdiely v cenách poistného u mladých vodičov so silným autom priznala aj hovorkyňa poisťovne Axa Jana Tarčáková-Janičová.

Vek a sila motora patria medzi najčastejšie kritériá stanovenia ceny povinného zmluvného poistenia. K nim sa v niektorých prípadoch pridá aj niektoré z ďalších kritérií, napríklad miesto pobytu držiteľa alebo miesto registrácie vozidla. Jazdenie vo veľkomestách ako Bratislava alebo Košice je potom drahšie. “Vo všeobecnosti sú lepšími cenami zvýhodnení vodiči nad 30 rokov, ktorí pochádzajú z menších miest a majú vozidlo s nízkym alebo stredným výkonom motora,“ zhŕňa hovorkyňa ČSOB Zuzana Francúzová.

Union zavádza do vzorca výpočtu ceny poistenia nový parameter – hmotnosť vozidla. Podľa hovorkyne Judity Smatanovej ide o novinku na slovenskom trhu, ktorá sa však už osvedčila v EÚ.

Samé zľavy
S blížiacim sa termínom uzatvorenia povinnej poistky sa množia zľavy, ktoré ponúkajú jednotlivé poisťovne. Aby sa odlíšili od konkurencie, a tým sa stali atraktívnejšími pre možných klientov, vymýšľajú rôzne úľavy pre špecifické kategórie vodičov.

Union prichádza so súťažami, vyššími limitmi poistného plnenia a 5 percentnou vernostnou zľavou pre doterajších klientov Unionu, v Kooperative výšku poistky ovplyvní aj preukaz ZŤP. Za vernosť odmeňujú aj v Groupama poisťovni, kde ponúkajú zľavu za iné poistenie v tejto poisťovni alebo za účet v partnerskej OTP Banke. Poisťovňa Uniqa medzi najvýhodnejšími skupinami poistencov uvádza nového klienta a právnické osoby, za svoju prednosť považuje široké asistenčné služby.

Vybavte to doma
ČSOB dáva prednosť elektronickému vybavovaniu poistenia. Ak ho uzatvoríte z domu cez internet alebo prostredníctvom call centra, ponúka ČSOB zľavu 40 percent. Klientov si chcú dlhodobo udržať aj tým, že s nimi uzatvoria zmluvu nie na jeden, ale hneď na dva roky. Na internete majú kalkulačku poistného, ktorá vám po zadaní údajov vypočíta cenu. “Ponuka ČSOB Poisťovne je určite v súlade so stratégiou získavania klientov s dobrým škodovým priebehom. Podobne ako iné poisťovne, aj ona sa zameriava najmä na vodičov v strednom veku s vozidlami s nižšou a strednou kubatúrou a výkonom motora. Tento segment klientov je zaujímavý prakticky pre všetkých poisťovateľov. Nakoľko bude táto ponuka pre vodičov zaujímavá, sa teda dozvieme až po zverejnení cien ostatnými poisťovňami,“ hovorí Vladimír Cvik.

Zľavu za vybavenie cez internet alebo telefón pripravuje aj Generali. Kooperativa a Komunálna poisťovňa budú posielať oznámenie o výške poistného na ďalší rok

Autor: Zuzana Kollárová
Zdroj: Hospodárske noviny
Doporučte článok:   Viac