Motoristi pozor! Čas na zmenu PZP je do 19. novembra

6. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 1183 zobrazení

Motoristi pozor! Čas na zmenu PZP je do 19. novembra

Alternatívny názov: Zmena na PZP v zákonnej lehote.

Popis: Zmeniť povinné zmluvné poistenie si môže poistník najneskôr do 19. novembra každého roka tak, že podá výpoveď. Povinné zmluvné poistenie v danej poisťovni sa po tomto dátume klasicky vypovedať nedá.

Poisťovne síce sľubujú rovnaké ceny ako minulý rok, no platobný výmer vám môže prísť neskoro a môže byť vyšší!

Ľahko sa môže stať, že vodič sa novú cenu dozvie až po 19. novembri, kedy bude na podanie výpovede neskoro.

Približne milión slovenských motoristov z celkových vyše dvoch miliónov má povinnú zmluvnú poistku na svoje auto uzatvorenú na kalendárny rok. Pre všetkých týchto ľudí sa blíži dôležitý dátum 19. november.
Dovtedy sa totiž musia rozhodnúť, či si chcú ponechať zmluvu v súčasnej poisťovni alebo ju zmeniť. Či už kvôli cene alebo pre rôzne výhody, ktoré z poistky môžu vyplynúť.
Povinné zmluvné poistenie (PZP) zákon upravuje nedokonale. Určuje totiž poisťovniam iba to, aby klientovi oznámili cenu pred začiatkom nového poistného obdobia (1. januára 2010). Takže ľahko sa môže stať, že klient sa ju dozvie až po 19. novembri, kedy bude na podanie výpovede už neskoro.
Preto aj tento rok platí, zistite si ceny či iné výhody, aké by vám vedeli poskytnúť iné poisťovne. Ak cenovú informáciu od svojej poisťovne nedostanete včas, podajte „preventívnu“ výpoveď.

ČAS NA NOVÚ POISTKU JE AŽ DO KONCA ROKA
Potom máte čas až do 31. decembra rozhodnúť sa pre inú alebo aj tú istú poisťovňu a uzavrieť s ňou novú zmluvu. V minulosti pritom nebolo zriedkavým prípadom, ak ste sa ihneď po rozviazaní zmluvy vrátili do vašej pôvodnej poisťovne a tá vám dala omnoho nižšiu cenu! Rozdiely pritom nie sú zanedbateľné, výnimkou nie je ani vyše 100 € za rok v porovnaní jednotlivých poisťovní. Pre starších ľudí, ktorých jediným príjmom je dôchodok, alebo pre vodičov s ťažkým zdravotným postihnutím majú niektoré poisťovne špeciálne zľavy až do 50 %. To však nemusí znamenať, že takáto zľava im prinesie najvýhodnejšiu cenu. Cenové rozdiely v PZP u jednotlivých poisťovní sú výrazné.

Výpoveď, ani uzatvorenie nového poistenia nie sú spoplatnené.

POKUTA AŽ 3300 €, VÝPOVEĎ JE ZDARMA
Povinné zmluvné poistenie sa dá zaplatiť buď raz za rok, alebo v polročných či stvrťročných splátkach. V prípade jednorazového splatenia ponúkajú niektoré poisťovne nezanedbateľné zľavy. Ak PZP nezaplatíte, obvodný úrad môže vyrúbiť pokutu až do 3300 eur. Výpoveď, ani uzatvorenie nového poistenia nie sú spoplatnené. Poistenie môže byť uzatvorené na dobu určitú alebo neurčitú. Väčšina je na dobu neurčitú a je nutné ho vypovedať najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia.

Záujmom každej poisťovne je udržať si čo najviac klientov, najmä tých beznehodových. „V praxi sa využíva systém bonusov, ktorý znižuje výslednú cenu poistenia až o 60 %. Uplatňovanie poistných malusov ako prirážok za škodový priebeh sa zatiaľ nerealizuje,“ povedal Vladimír Cvik z porovnávacieho portálu netfinancie.sk
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa pri finančných službách na diaľku (napríklad internetové uzatvorenie zmluvy) je klient oprávnený písomne od zmluvy odstúpiť do 14 dní odo dňa uzavretia poistnej zmluvy.

KTO PONÚKA PZP A ICH VÝHODY
Ako prvá uverejnila nový cenník ČSOB, nováčikom na trhu PZP je od septembra 2009 Union. Minulý rok sa od novembra pridala na tento na Slovensku ešte stále pre klientov lacný trh Axa.
Allianz-SP: Poistenie v nezamestnanosti, 3 % zľavy pri tankovaní
Axa: Výhody pre staršie autá, asistencia pri prázdnej nádrži a vymknutí auta
ČSOB: 40-percentná zľava pri poistení sa cez internet
Generali: Lacnejšia poistka pre vodičov s deťmi
Groupama: Nezohľadňuje vek, oplatí sa mladým vodičom
Kooperativa a Komunálna: Úrazové krytie posádky voči živelným rizikám
Union: Limit poistného plnenia na zdravie aj majetok až 3 milióny €
Uniqa: Zvýhodňuje podľa regiónov, kde je menšia nehodovosť
Wüstenrot: Prehľadná ponuka a výhodné poistenie prívesov

Ak PZP nezaplatíte, obvodný úrad môže vyrúbiť pokutu až do 3300 eur. Rozhodnúť sa pre zmenu poisťovne sa musíte najneskôr 6 týždňov pred novým ročným obdobím.

AK SA STANE HAVÁRIA, TAK…
• Havárie, ktoré sa stali na Slovensku, je potrebné do poisťovne nahlásiť do 15 dní a zahraničné nehody do 30 dní
• Ak škodu spôsobí neznáme vozidlo a vodič z miesta nehody ujde, poškodený má nárok len na preplatenie škody na zdraví a za usmrtenie Prehľad základných výhod, ktoré ponúka väčšina poisťovní:
• bonus za bezškodový priebeh 50 až 60 %
• výber rôznej výšky poistného krytia
• vernostná zľava na inú poistnú zmluvu v rámci poisťovne
• zľava pre dôchodcov nad 70 rokov a ťažko postihnutých občanov až do 50 %
• zľava pri jednorazovej úhrade poistného (platba raz ročne)

Autor: Karol Svozil
Zdroj: tvnoviny.sk
Doporučte článok:   Viac