Novinky v povinnom zmluvnom poistení v roku 2010

12. 4. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1127 zobrazení

Novinky v povinnom zmluvnom poistení v roku 2010

Alternatívny názov: Povinné zmluvné poistenie v novom roku

Popis: Aké zmeny nastanú pre povinné zmluvné poistenie v roku 2010? Ako sa zmenia ceny alebo podmienky jednotlivých poisťovní a ich poistné sadzby?

Martin Fučík ČSOB Poisťovne hovorí v Teleráne o zmenách v povinnom zmluvnom poistení, ktoré prinesie rok 2010 a o možnej zmene poisťovne.

My sa ideme rozprávať, milí priatelia, o povinnom zmluvnom poistení, pretože v živote je pár istôt. Jednou z nich je tá, že keď máte auto, musíte zaň zaplatiť povinné zmluvné poistenie alebo teda zákonnú poistku. A o tomto sa porozprávame s pánom Martinom Fučíkom z ČSOB Poisťovne. My sme si vás pozvali, pretože sa blíži isté obdobie, veľmi dôležité pre uzatváranie PZP na budúci rok, ale poďme sa teda vo všeobecnosti porozprávať o tom, aké novinky nás v PZP na budúci rok čakajú.

Martin Fučík: Budúci rok je ovplyvnený tým, že prichádza ďalšia poisťovňa na trh, to znamená, je tu už 10 poisťovní. Vzniká tu veľmi silný konkurenčný boj o klienta. To znamená, že budúci rok nám určite prinesie nezvyšovanie poistného. A práve naopak, v niektorých segmentoch príde dosť výrazné zníženie.

Toto je veľmi dôležitá informácia pri výbere, ale ostatné veci, aké by som si mal všímať, keď sa rozhodnem uzavrieť s konkrétnou poisťovňou povinné zmluvné poistenie?

Martin Fučík: Ide o to, že cenu PZP stanovujú poisťovne podľa rozličných kritérií. Každé kritériá má poisťovňa vlastné. Môže to byť napr. pohlavie, môže to byť vek vodiča, môže to byť miesto registrácie motorového vozidla. Tento rok prichádza nové kritérium a to je hmotnosť vozidla, takže každý človek by si mal najprv zvážiť, do ktorej poisťovne pôjde, podľa toho, aké kritériá poisťovňa ponúka a podľa toho, čo vlastne zaváži v tej cene.

Čiže už aj tá hmotnosť je rozhodujúca?

Martin Fučík: Už aj tá hmotnosť je rozhodujúca a to zase osloví určitý segment ľudí.

Dobre a potom nejaké bonusy, lebo povinné zmluvné poistenie teda sa venuje tomu, že ja spôsobím nejakú dopravnú nehodu a z môjho poistenia sa uhrádza vzniknutá škoda účastníkovi druhému napr. Ale sú aj nejaké bonusy alebo bývajú nejaké bonusy povedzme aj pre mňa niečo sa k tomu prihodí?

Martin Fučík: Určite tie bonusy závisia od toho, či ste existujúci klient alebo či ste nový klient poisťovne. Môžeme ich rozdeliť na viacero typov bonusov. Prvý taký bonus, ktorý používajú všetky poisťovne, je bonus za bezškodový priebeh. To znamená, ak ste zodpovedný vodič, nerobíte škody, tak poisťovňa vám môže poskytnúť takýto bonus za bezškodový priebeh a ten ide až do výšky 60% .

Dobre. No a máme ešte jednu otázku, úplne poslednú. Ja som hovoril, že sa blíži istý termín, veľmi dôležitý pri výbere poisťovne. Čo teda musím urobiť? Som niekde poistený a viem, že môžem zmeniť. Tak aký je ten postup, keby som chcel zmeniť poisťovňu napr.?

Martin Fučík: Ten postup je taký, že by som si najprv mal overiť, akú mám cenu v tej mojej poisťovni a pokiaľ by mi dala moja poisťovňa dobrú cenu, tak by som tam ostal. Pokiaľ nie, tak nesmiem premeškať dátum 19. novembra, kedy do tohto dátumu musím podať výpoveď. Tá výpoveď musí byť písomná a musí byť doručená poisťovni najneskôr 19.11. Vieme o tom, že poisťovne majú plno pobočiek, stačí tam prísť, nechať si potvrdiť to, že prevzali tú moju výpoveď a potom mám dostatok času do konca roka, aby som si porovnal tie cenové ponuky a rozhodol sa pre tú – ktorú poisťovňu.

Teoreticky sa vrátil aj do tej poisťovne, v ktorej som dal výpoveď, čisto teoreticky,

Martin Fučík: Áno.

Autor:
Zdroj: TV Markíza – Teleráno 10.11.2009
Doporučte článok:   Viac