Povinné zmluvné poistenie – aké bude v roku 2010?

17. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 674 zobrazení

Povinné zmluvné poistenie – aké bude v roku 2010?

Alternatívny názov: PZP v ďalšom roku

Popis: Ako sa zvýši alebo nezvýši povinné zmluvné poistenie v roku 2010? Najvýhodnejším riešením, ako získať najlacnejšie povinné zmluvné poistenie je využitie online kalkulačky.

Nový kalendárny rok klope na dvere a prvé poisťovne už zverejnili svoje cenníky povinného zmluvného poistenia na rok 2010. Čo robiť a ako sa zorientovať v bohatej ponuke poistení?

Prečo sa v tomto období toľko skloňuje téma povinného zmluvného poistenia?

Je to preto, že ide o poistenie, ktoré musí mať každý držiteľ motorového vozidla. Povinné zmluvné poistenie je téma pre takmer 2 milióny motoristov. A práve prichádza obdobie, kedy sa polovica z nich môže rozhodovať, či ostanú u doterajšieho poisťovateľa. Kedže zákonné poistenie je najpočetnejším komerčným poistením, poisťovne v krátkom období súperia o významné počty klientov. Do konca októbra sa zverejnia nové sadzobníky a podmienky na rok 2010. Motoristi majú potom viac ako 2 týždne, aby porovnali nové ponuky jednotlivých poisťovní a pouvažovali nad pokračovaním poistenia alebo jeho zmenou. Novú poistnú zmluvu na rok 2010 si môžu uzatvoriť až do konca roka.

V súvislosti s kampaňou povinného poistenia sa spomína termín „cenová vojna“…

Jedným z faktorov výberu poisťovne býva cena poistenia, ktoré zaň motorista zaplatí. Je pre mnohých dôležitá aj preto, lebo v prípade zákonného poistenia, na rozdiel od havarijného poistenia, poisťovňa hradí škodu spôsobenú niekomu inému, nie nám. Menej sa v tomto produkte zaujímame o ďalšie služby či poistné podmienky. A poisťovne, ktoré chcú získať nových klientov, tak musia okrem kvalitných služieb klientom ponúknuť aj prijateľnú cenu.

Aké teda budú podľa vás ceny pre ďalší rok?

Pokračujúca kríza núti ľudí k úsporám a hľadaniu cenovo výhodných riešení. Kedže trh vozidiel u nás nie je veľký a záujem oň má až desať poisťovní, je pravdepodobné, že väčšina poisťovní ceny svojim existujúcim klientom nezvýši a ponúkne im rovnakú cenu, ako mali v tomto roku. Ceny pre nových klientov budú určite tiež atraktívne.

Je teda zaujímavé porovnávať? A podľa čoho vyberať povinné zmluvné poistenie?

Porovnávanie je pre väčšinu z nás prirodzenou súčasťou nákupu tovaru alebo služby. Či kupujeme mobil, kuchyňu, auto alebo vyberáme úver či uzatvárame poistenie. Menia sa len parametre, ktoré porovnávame. Cena určite nie je pre každého jediným kritériom výberu. Okrem nej nás zaujímajú aj ďalšie vlastnosti ako servis, dostupnosť, záruka či imidž firmy. Dôležitá pri výbere môže byť aj osobná skúsenosť s poisťovňou. Porovnávanie podmienok zákonného poistenia je aj o porovnaní poistných limitov, rozsahu asistenčných služieb či pripoistení. Porovnávať je dobré napríklad pre mladých vodičov, ktorí majú poistenie obvykle drahšie. Určite aj pre motoristov s vysokým výkonom motora, objemom valcov alebo motoristov, ktorí často cestujú do zahraničia. Rozdiely v podmienkach môžu byť významné.

Blíži sa teda obdobie rozhodovania. Kde môžeme nájsť a uzatvoriť najvýhodnejšie poistenie?

Takmer všetky poisťovne ponúkajú možnosť vypočítať si cenu zákonného poistenia na svojich internetových stránkach a uvádzajú aj svoje výhody. Najjednoduchším spôsobom, ako sa oboznámiť s novou ponukou poisťovní, je navštíviť špecializované internetové stránky ako je www.netfinancie.sk. Na týchto stránkach si v priebehu pár minút vypočítame cenu poistenia pre naše vozidlo, oboznámiť sa s podmienkami a výhodami poisťovní, aj uzatvoriť poistenie. Takto šetríme množstvo času, ktoré by sme museli venovať získavaniu a porovnávaniu informácií jednotlivých poisťovní. Internetové porovnávanie a uzatváranie poistenia je bežné a rozšírené v celej Európe.

Čo potrebujem, ak sa rozhodnem uzatvoriť poistenie cez internet?

Stačí mať prístup k internetu. Uzatvorenie zákonného poistenia cez internet napríklad na stránke www.netfinancie.sk je veľmi jednoduché – základné údaje o svojom vozidle poznáme alebo si ich nájdeme v technickom preukaze. Tieto zadáme do poistnej kalkulačky, ktorá ich okamžite vyhodnotí a ponúkne porovnanie parametrov poistenia. Potom už stačí vybrať si pre seba najvýhodnejší variant poistenia a uzatvoriť si zmluvu.

Autor: Vladimír Cvik
Zdroj: príloha denníka Šport
Doporučte článok:   Viac