Povinné zmluvné poistenie áut

12. 4. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1172 zobrazení

Povinné zmluvné poistenie áut

Alternatívny názov: PZP pre motorové vozidlá

Popis: Termín pre zmenu poisťovne a podanie výpovede je šesť týždňov pre koncom poistného obdobia. Ako poistenie vypovedať a ako získať tú najvýhodnejšiu cenu pre nové povinné zmluvné poistenie áut, ako aj sankcie v prípade neuzatvorenia pzp.

Teraz jedna informácia pre motoristov. Opäť sa blíži čas, keď si asi tretina z vás môže zmeniť poisťovňu na povinné zmluvné poistenie. Zisťovali sme, ako dosiahnuť čo najlepšiu cenu PZP a čo sa stane v prípade, ak poistku mať nebudete.

Približne 600 tisíc motoristom ostávajú necelé dva týždne, aby sa rozhodli, či povinné zmluvné poistenie začnú platiť inej poisťovni ako doteraz.

Vladimír Cvik, riaditeľ netfinancie.sk

Ak sa rozhodne pre zmenu poisťovne PZP ,urobí tak do 19. novembra. To je posledný a hraničný deň, kedy musí byť výpoveď doručená do poisťovne.

Imrich Fekete, Slovenská kancelária poisťovateľov

Výpoveď sa dáva písomne do poisťovne a nemusí sa uviesť dôvod.

Žiadosť na odhlásenie auta nájdeme aj online na internete. Povinné zmluvné poistenie si môžeme vybrať z 10 poisťovní. Zistiť, kde získame najlacnejšie poistenie, však nie je také jednoduché ako v minulosti. Pomôcť môžu špecializované internetové portály. Okrem ceny by sme si mali všimnúť aj to, čo dostaneme nad rámec PZP.

Vladimír Cvik, riaditeľ netfinancie.sk

To môže byť technická asistencia v prípade poruchy, výmeny paliva alebo zámeny paliva, straty kľúčov. Môžu to byť ale aj ďalšie pripoistenia.

Poisťovňa môže napr. ochrániť spolujazdcov, zaplatiť poškodené čelné sklo alebo poistiť auto aj proti živelným pohromám. Ak jazdíte na aute bez PZP, hrozia vám pokuty.

Imrich Fekete, Slovenská kancelária poisťovateľov

Odporúčam každému vodičovi alebo majiteľovi motorového vozidla, aby takéto poistenie si uzavrel, pretože tam hrozí pokuta od 16,60 EUR do 3320 EUR.

Ak vodič nepoisteného auta spôsobí nehodu, škody síce zaplatí Slovenská kancelária poisťovateľov, ale tá si ju v plnej výške vymôže od majiteľa vozidla.

Ak sa rozhodnete ukončiť doterajšie povinné zmluvné poistenie do 19. novembra, na uzatvorenie novej zmluvy máte čas do konca roka.

Autor: Tomáš Halán
Zdroj: TV Markíza – Televízne noviny 7.11.2009
Doporučte článok:   Viac