PZP a havarijné poistenie – ako riešiť poškodenie spôsobené odleteným kamienkom!

17. 3. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 929 zobrazení

PZP a havarijné poistenie – ako riešiť poškodenie spôsobené odleteným kamienkom!

Popis: Ako postupovať pri dopravnej nehode spôsobenej kamienkom na cestách. Čo kryje povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie. PZP a havarijné poistenie – porovnanie a uzatvorenie online za pár minút.

1.Vstup

R.Juraško: Dobré ráno vitajte.

V.Cvik: Dobré ráno ďakujem. R.Juraško: S pánom Cvikom sa dnes budeme rozprávať, on je z Netfinance, o praktických veciach. Ideme sa totižto rozprávať, čo v prípade, keď idete niekde v aute a veziete sa a zrazu Vám kamienok vyletí na okno a rozbije ho.

V.Cvik: To je veľmi častý prípad najmä v zimnom období . Človek, ktorý ma povinné zmluvné poistenie musí nájsť páchateľa nájsť vinníka, ktorý mu odstrelil ten kamienok a rozbil mu čelné sklo . Človek ktorý ma havarijné poistenie sa môže rozhodnúť, či si to uplatní zo zákonnej poistky vinníka alebo si to uplatní zo svojej havarijnej poistky.

R. Juraško: No počkajte, ale to ste povedali taký ideálny stav či ideálny prípad, keď sa jednoducho na jednej strane nájde ten, kto mi to spôsobil na druhej strane, prestavte si som na diaľnici tie autá predsa len chodia dosť rýchlo nato, aby som každého zastavoval a zisťoval či náhodou kamienok odtiaľ neodletí. Čo v takom prípade?

V.Cvik: Čelné sklá a kamienky v čelných sklách sú nočnou morou viacerých poisťovní . V takom prípade nemôžete robiť nič lebo sa nedá identifikovať ten, kto vám odstrelil ten kamienok. Ak nemáte havarijné poistenie môže to byť problém, náklady na opravu alebo výmenu čelného skla si v tom prípade budete musieť znášať vy sám.

R.Juraško: Dobre, čiže nemám havarijné poistenie, ale ja som počul také niečo, ale to asi nie je veľmi legálne, že niektorý to obchádzajú tak, že sa dohodnú s kamarátom, že povedz, že to od teba odletelo.

V.Cvik: Práve preto hovorím, že je to čierna alebo nočná mora poisťovní, pretože mnoho ľudí si rieši aj bežné drobné škody na tom čelnom skle práve takýmto spôsobom, že osloví nejakého známeho priateľa alebo kolegu vo firme a snaží sa to uhrať, že práve z jeho vozidla mi odstrelil ten kamienok prosím uhraďte mi to zo zákonnej poistky toho môjho kolegu alebo známeho a práve preto sú poisťovne obozretné a práve preto si dávajú pozor či naozaj to tak bolo. Dokonca zákon o povinnom zmluvnom poistení hovorí, že pokiaľ by takéto niečo urobil človek, žijúci v jednej domácnosti s takýmto poškodeným alebo manželský partner, tak zákon zakazuje plnenie zo zákonnej poistky práve preto, že je to v jednej domácnosti práve preto, že to je veľmi podozrivé, že práve z auta mojej manželky odstrelil kamienok a rozbil mi čelné sklo.

R.Juraško: Čiže inými slovami je to viac menej, buď mám veľké šťastie, že zastavím toho od koho ten kamienok odletel a on vlastne s tým súhlasí. Môže sa stať, že keď on teda povie, že áno bolo to odo mňa zvýši sa mu napríklad na budúci rok nejakým spôsobom poplatok, čo platí za zákonné poistenie. Berie to poisťovňa, tak že on mal nejaký škodový priebeh a je tam nejaký problém?

V.Cvik: Väčšina poisťovní kvôli takémuto niečomu nezvyšuje poistné, ale samozrejme môže zohľadniť napríklad v bonuse, to znamená môže mu znížiť bonus, pretože musela plniť za takéto niečo , ale zo zákonnej poistky je možné uplatniť takýto kamienok v čelnom skle napríklad vtedy, keď auto ide veľmi pomaly vedľa vás odbáča alebo predbieha a naozaj ak sa dohodnete s tým človekom, z ktorého auta Vám ten kamienok odstrelil, tak to je úplne ideálna záležitosť v takom prípade je potrebné okamžite na mieste spísať záznam o dopravnej nehode, lebo zajtra si to rozmyslím a už nebudem mať chuť Vám niečo takéto zo svoje zákonnej poistky urobiť.

R.Juraško: To je absolútne pravda.

2.Vstup

R.Juraško: Krásne čisté sklo na aute a vo vnútri je pán Cvik z Netfinancie.sk a opäť modelová situácia idete v aute a zrazu spredu alebo z boku Vám kamienok padne na sklo a čo, ak Vám praskne?

V.Cvik: Človek má dve možnosti, buď má havarijné poistenie a pripoistenie skla a v tom prípade je bez problémov alebo má veľmi rýchle auto a dokáže na diaľnici dobehnúť to auto predošlé alebo prebiehajúce, z ktorého mu odletel ten kamienok alebo sa potom bude spoliehať nato, že ten vinník sa prizná k tomu, že naozaj z jeho auta odletel ten kameň a v tom prípade by som ti to mohol uplatniť zo zákonného poistenia toho konkrétneho šoféra.

R.Juraško: To znamená že treba mať postreh, treba si vôbec po prvé uvedomiť odkiaľ kameň priletel a po druhé, aj šťastie toho človeka zastaviť, keď hovoríme o tej variante.

V.Cvik: Zastaviť, niektorí prebiehajú kamionistov snažia sa im výstražnými svetlami naznačiť alebo blinkrami, aby zastavili presvedčiť ich, že z jeho tatrovky kamióna mu odletel práve ten kamienok, ktorý mu rozbil to čelné sklo niektorý nato reagujú samozrejme popudlivo iný to berú ak normálnu štandardnú vec a priznajú sa k tomu áno mohlo to byť z môjho auta a podpíšu záznam o dopravnej nehode, ale ako povedal jeden volajúci dokonca bývalý likvidátor jednej nemenovanej poisťovne, ktorý ma teraz firmu, ktorá sa špecializuje na opravu skiel vozidiel povedal , že kamienky a čelné sklá nie sú nočnou morou poisťovní, ale sú nočnou morou klientov mnohý tí ďalší volajúci mi to naozaj potvrdili.

R.Juraško: Čo to znamená, že sú nočnou morou? Je mi jasné aj ja mám auto, že ak mi niečo rozbije okno, tak to aj keby som bol milionár, tak ma to vytočí.

V.Cvik: Nočnou morou v tom zmysle, že tých udalosti na Slovensku je v ostatnej dobe tak veľa, že poisťovne majú problém rozlíšiť, či naozaj tá udalosť sa stala alebo sa nestala to znamená, že aj človek ktorému sa to naozaj stalo má problém preukázať dokázať poisťovni, že áno bolo takto a takto. Poisťovne si dávajú veľký pozor na predchádzanie poistných podvodom ľuďom, ktorým sa to naozaj nestalo. Preto tá dôslednosť, preto tie nešťastia niektorých ľudí, prečo si platím zákonné poistenie, keď potom mi poisťovňa neplní , prečo mi dvakrát zamietla poistené plnenie, prečo mi tvrdí, že sa to tak nestalo, keď aj ten druhý tvrdí že sa to tak stalo. Takže toto je práve spôsobené tým, že zákonné poistné je na Slovensku relatívne nízke, príjemné, pre ľudí. Na druhej strane, ak sa stane takáto škodová udalosť poisťovňa veľmi dôsledne prešetruje. Naozaj jednalo o takú škodu spôsobenú kamienkom z toho predošlého vozidla alebo sa jedná o človeka, ktorý si chce nejakým spôsobom prilepšiť.

R.Juraško: Prilepšiť alebo na druhej strane možno aj obísť ten systém tým, že niekoho nahovorím poviem mu, že poď ty budeš akože ten škodca a z tvojej poistky to pôjde aj tak sa to robí .

V.Cvik: To je ďalšia vec, ďalší problém , ak by zákonné poistenie malo byť spravodlivým systémom, tak naozaj ak niekto platí mal dostať aj nejaké plnenie, pokiaľ sa mu to stalo počas premávky a normálnym spôsobom.

R.Juraško: Posledná vec ešte som počul o pripoistení čelného skla napríklad, že či si čisto sólovo poistím nie komplet celé auto, lebo si poviem, že nebudem ročne platiť platiť tisíc eur alebo len 500, či 200, neviem koľko to vychádza, ale len predné sklo.

V.Cvik: Pripoistenie čelného skla býva súčasťou havarijného poistenia obvykle, úplne samostatne bez toho, aby ste si urobili nejakú inú poistku to celkom nejde, ale v súčasnosti už je niekoľko poisťovní, ktoré pripoistenie čelného alebo všetkých skiel vo vozidle dáva k povinnému zmluvnému poisteniu zdarma alebo naozaj za pár eur.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: Prepis rozhovoru TV Markíza – Teleráno
Doporučte článok:   Viac