Rizikové parkovanie pod oknami paneláku

8. 4. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 764 zobrazení

Rizikové parkovanie pod oknami paneláku

Alternatívny názov: Parkovanie áut a spôsobené škody

Popis: Prípad poškodenia automobilu v dôsledku parkovania pod oknami paneláku. Ako využiť svoje havarijné poistenie na náhradu škody? Ako postupovať v prípade, že havarijné poistenie uzatvorené nie je?

Vladimír Cvik, riaditeľ portálu www.netfinancie.sk, reaguje v rádiu Slovensko na škodovú udalosť, ku ktorej došlo v Žiline a objasňuje, ako v takom prípade postupovať.

Začíname v Žiline. Toto je príbeh ako zo zlého sna. Našli sme miesto, kde vám zdemolujú auto na počkanie. Berlínska 7 na sídlisku Vlčince je ulica, na ktorej vás obdarujú, aj keď to nečakáte. Predmety nepadajú z neba, ale zo 7. alebo 8. poschodia. Zo svojho bytu ich vraj vyhadzuje asi šesťdesiatročná Marta. Videl som na vlastné oči, ako balík obrovských kostí, asi z prasaťa, rozbil čelné sklo na aute jednej ženy. Tá zavolala políciu a bezmocne sa pozerala. Vypočujte si autentickú reportáž.

Teraz stojíme pri Honde Jazz žltej. Vidím, že máte rozbité predné čelné sklo. Viete nám priblížiť, čo sa tu stalo?

Neviem teda na 100%, ale myslím si, že to urobila jedna naša spolubývajúca z vedľajšieho vchodu, ktorá je asi troška psychicky narušená a zhodila nám kosti na naše čelné sklo a celé nám ho znehodnotila, celé ho rozbila.

Stáva sa takéto niečo často? Vy ste povedali, že môže to byť vaša susedka.

Tak takéto niečo som ešte nevidela, ale stalo sa tak, že okoloidúcich polieva vodou, jej to je jedno, kedy, ako, kto. Koľkokrát žiakov, ktorí idú do školy tuto opodiaľ, tak idú mokrí odtiaľto, lebo ich trafila, ale toto som ešte nezažila.

Kto jej zaparkuje pod oknami, tak je šanca, že ho môže trafiť?

No je, áno, hej. Ona býva na 7. poschodí či 8. To je jedno, kto je jej terčom. Keď chytí tú svoju chvíľku, tak je tam.

Aj sa vám niekedy vyhrážala?

Nie, nie, nie. Žiadne vyhrážky, ona je v pohode. Bývame tu od začiatku a jej deti s nami chodili do školy, takže sa poznáme. Prehodíme pár slov, ale niekedy jej to asi prepne troška a úraduje takýmto spôsobom.

Susedia sa rozdelili na dva tábory, niektorí sa tvária, že nič nevidia, iní na ňu poľujú s fotoaparátom alebo videokamerou. Záznam zatiaľ nemajú.

Ak nemáte dôkaz a naskytne sa vám len pohľad na následky takéhoto činu, máte smolu. Mohol to spôsobiť ktokoľvek. Mohla to byť nešťastná náhoda. Ak jednoznačne nepreukážete vinu alebo sa nedohodnete, kto zaplatí škodu, nádejou je poisťovňa. Vladimír Cvik, netfinancie.sk.

Vladimír Cvik: V prvom rade je potrebné, aby sme si overili, zistili, či má vlastník motorového vozidla aj havarijné poistenie. V prípade, že naše motorové vozidlo má len zákonné povinné zmluvné poistenie, nie je príliš veľká šanca označiť túto udalosť ako poistnú udalosť, pretože PZP slúži na krytie škôd spôsobených tretím osobám. Ak máme havarijné poistenie, tak je dobré si preveriť, či máme havarijné poistenie na automobil ako celok alebo máme aj pripoistenie skiel alebo pripoistenie čelného skla. V prípade, že by sme k havarijnému poisteniu mali dojednané aj pripoistenie čelného skla, tak riešenie tejto škodovej udalosti by bolo jednoduchšie, pretože spoluúčasť je minimálna. Ak poslucháč nemá havarijné poistenie s pripoistením skiel alebo s pripoistením čelného skla, tak je dôležité si uvedomiť, že táto škodová udalosť bude riešená z havarijného poistenia. Škoda sa stala zavinením tretej osoby, ale pri riešení tejto škodovej udalosti bude samozrejme poisťovňou uplatnená spoluúčasť. To znamená, ak výmena skla bude stáť napr. 10 000 korún a on má dojednanú spoluúčasť 5% minimálne 5 000 SK, tak v takom prípade plnenie poisťovne bude 5 000 SK a spoluúčasť vášho poslucháča bude 5 000 SK. Sumu spoluúčasti a sumu poistného plnenia samozrejme uvádzam v starej mene, aby sme si to vedeli jednoduchšie predstaviť. Ak nemá havarijné poistenie toto vozidlo, potom žiaľ neostáva vášmu poslucháčovi nič iné, iba riešiť túto záležitosť občiansko-právnym konaním, prípadne nejakým trestným oznámením za poškodenie cudzej veci.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: Slovenský rozhlas 24.9.2009
Doporučte článok:   Viac