Vláda chce zlacniť poistenie automobilov

14. 11. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1433 zobrazení

Vláda chce zlacniť poistenie automobilov

Alternatívny názov: Nastanú zmeny v povinnom zmluvnom poistení?

Popis: Zníži nová vláda poistenie automobilov? Nastanú v rámci povinného zmluvného poistenia nejaké zmeny?

Ešte do predčasných parlamentných volieb plánuje ministerstvo financií presadiť zmeny v povinnom zmluvnom poistení automobilov.

Šoféri podľa zákona môžu svoju poistku vypovedať najneskôr šesť týždňov pred skončením zmluvy. Veľa vodičov pritom od svojej poisťovne dostane budúcoročnú cenu poistenia automobilu až tesne pred skončením poistnej zmluvy, čím sa im znemožní prechod k lacnejšej konkurencii. Zákon chce vláda cez poslaneckú novelu zmeniť.

“Celý problém tkvie v tom, že dnes neexistuje legislatívna úprava pre povinnosť informovať vodiča o cene poistenia v ďalšom období,” povedal Vladimír Cvik, riaditeľ internetového portálu Netfinancie.sk. Každá poisťovňa si tak povinnosť informovať klienta určuje individuálne v poistných podmienkach a svojich interných postupoch. “Preto máme vodičov, ktorí sa o poistnom na ďalšie ročné poistné obdobie dozvedia dva mesiace vopred, ale aj takých, ktorí sú informovaní až vtedy, keď túto informáciu musia prijať, pretože na prípadnú výpoveď poistenia a zmenu poisťovateľa je neskoro,” dodal Cvik.

Na Slovensku sú preto bežné takzvané preventívne výpovede, umožňujúce neskôr šoférom vyjednávať o cene poistenia. Na trhu totiž posledných pár rokov stále klesá cena poistenia a tak pri pohrození odchodom ku konkurencií spúšťa cenu i doterajšia poisťovňa.

Nie všetci vodiči však dávajú takzvané preventívne výpovede. No a práve pre nich pripravuje ministerstvo financií v krátkej budúcnosti zmeny. “Poisťovne by po novom mali dva mesiace pred skončením zmluvy informovať klienta o novej cene, prípadne o nových poistných podmienkach,” uviedol nedávno minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Na presadení tejto zmeny nezmenil nič ani pád vlády a predčasné voľby. “Zmeny, ktoré by zlepšili postavenie klientov a spružnili ich možnosti rozhodovania, sa pripravujú na predloženie v krátkom čase,” potvrdil hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Pre ľudí hľadajúcich najlacnejšie poistenie automobilu je tiež dôležité vedieť, že i samotné internetové portály zamerané na porovnávanie cien ponúkajú rôzne ceny. “Dôvod je v tom, že cez tieto porovnávacie portály zároveň sprostredkúvajú predaj poistiek, a teda v ich cenách sú započítané i marže za predaj dohodnuté priamo s jednotlivými poisťovňami,” povedal Imrich Fekete, riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov. Rozdiely v cenách medzi jednotlivými portálmi môžu byť pritom až v desiatkach eur.

Konkrétne vodič jazdiaci na Fabii Combi vyrobenej v roku 2004 získa po vyplnení všetkých údajov ročné poistenie cez internetový portál superpoistenie od poisťovne Uniqa za 90,24 eura. Naproti tomu konkurenčný portál netfinancie ponúka tomu istému šoférovi poistku v rovnakej poisťovni len za 81,24 eura. Pri iných prípadoch zas podľa zistení Pravdy vychádza lacnejšie portál superpoistenie.

Autor: Branislav Toma
Zdroj: peniaze.pravda.sk
Doporučte článok:   Viac