Vplyv konkurencie na sadzby povinného zmluvného poistenia

12. 4. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1094 zobrazení

Vplyv konkurencie na sadzby povinného zmluvného poistenia

Alternatívny názov: Konkurencia v rámci pzp

Popis: Vplyv konkurencie na sadzby povinného zmluvného poistenia. Zmeny výšky sadzieb poistného. Poisťovne a zavedenie systému malusov pri výpočte sumy pzp.

Vladimír Cvik, riaditeľ portálu netfinancie.sk a riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov, Imrich Fekete, hovoria v rádiu Slovensko o vplyve konkurencie na ceny povinného zmluvného poistenia a o zavedení systému malusov.

Sadzby PZP musia poisťovne zverejniť do konca októbra. Analytici naznačujú, že ceny PZP zostanú približne na úrovni tohto roka. Rozširuje sa aj konkurencia, pretože na trh vstupuje už desiata poisťovňa, ktorá tento produkt poskytuje. Viac povie Juraj Jedinák.

Za povinné zmluvné poistenie by sme nemali v budúcom roku platiť viac ako teraz. Výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov – Imrich Fekete na to vidí niekoľko dôvodov.

Imrich FeketeJe tu finančná kríza, na Slovensku je mimoriadne ostrý konkurenčný boj medzi poisťovňami a napokon aj vstup novej poisťovne na trh v priebehu tohto roka budú faktormi, ktoré budú vlastne znamenať, že tá cena PZP bude zhruba na tej istej úrovni ako tento rok.

Vladimír Cvik z internetového portálu netfinancie.sk pripúšťa aj mierne zníženie cien PZP.

Vladimír Cvik: Je možné, že príchod novej poisťovne mierne môže stlačiť ceny nadol, ale nepredpokladáme, že by sa nejak výrazne zmenili oproti minulému roku.

Ani cenové rozdiely medzi poisťovňami nie sú pre vysokú konkurenciu výrazné. Konkurencia ale naopak prináša aj iný problém. Poisťovne síce odmeňujú vodičov, ktorí jazdia bez nehôd, netrestajú však vodičov, ktorí spôsobujú škody.

Vladimír Cvik: Je ťažké predpokladať, že malusy zavedie jedna alebo len niektoré poisťovne. Asi je úplne zrejmé, aká by bola reakcia ich klientov na takýto krok. Momentálne v tomto roku alebo v najbližšom období nepredpokladáme, že by systém malusov sa zaviedol do praxe.

Aj Imrich Fekete zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov naznačuje, že poisťovne musia zaviesť malusy spoločne. Inak by niektorá z nich pravdepodobne prišla o zákazníkov. Naznačuje však, že malusy by sa už čoskoro mohli v praxi objaviť.

Imrich FeketePredpokladám, že v priebehu nasledujúceho roka, možno trocha neskôr sa poistný trh vráti aj k malusom.

Ak sa systém malusov zavedie, Imrich Fekete očakáva, že sa to bude týkať len novouzavretých poistných zmlúv. Cenníky budú teda známe na konci októbra. Ak plánujete zmenu poisťovne, máte dve možnosti.

Imrich FeketeBuď sa dohodnúť s poisťovňou o zrušení zmluvy alebo vypovedať poistnú zmluvu. Musí sa to urobiť písomne, najmenej 6 týždňov pred skončení daného poistného obdobia.

Autor: SRo, Vladimír Cvik
Zdroj: Slovenský rozhlas 20.10.2009
Doporučte článok:   Viac