Povinné zmluvné poistenie 2008 : nič nové pod slnkom

15. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 1365 zobrazení

Povinné zmluvné poistenie 2008 : nič nové pod slunkom

Alternatívny názov: Rovnaké povinné zmluvné poistenie

Popis: Povinné zmluvné poistenie a analýza jeho výšky. Porovnanie cien a jednotlivých ponúk pre povinné zmluvné poistenie zo strany poisťovní dávajú možnosť najvýhodnejšieho poistenia.

Krátka pôvodná analýza portálu https://www.svetpoistenia.sk/ zhodnocuje zmeny ktoré poisťovne na Slovensku priniesli svojím klientom v produkte povinné zmluvné poistenie (pzp „žurnalisticky odľahčeným“ spôsobom – a preto pre čitaleľa ide o príjemnejšie čítanie ako vysoko odborná poistno-technická analýza z pohľadu aktuára… Tak nám pomaly končí horečnaté obdobie novembra a decembra, keď sa všetky poisťovne idú pretrhnúť v honbe za udržaním a získaním klientov na povinné zmluvné poistenie. Reklama stíha reklamu, všetci vychvaľujú to svoje ako jediné pravé orechové.

Ak sa však pozrieme pod obal, zistíme, že si kupujeme v podstate to isté.

Poistné krytie na škody a majetku a zdraví tretej osobe sa rozdeluje do dvoch kategórií, a je prakticky rovnaké u všetkých, jeho obsah je daný zákonom. Slovenským štandardom je zatiaľ limit 20/20 mil. Sk, zvýšené krytie na 60 miliónov sa využíva minimálne. Pozrime sa teda na iné výhody a doplnenia, ktoré poisťovne ponúkajú :

Začneme najväčšími : povinné zmluvné poistenie od poisťovne Allianz -slovenská poisťovňa ponúka ako výhodu možnosť spoluúčasti – zaplatíte teda menej ako u štandardného produktu, v prípade malých škôd ich však hradíte sami. Celoeurópsku asistenčnú službu Mondial Asistance si môžete prikúpiť za stovečku, nie je v cene produktu, ale určite sa vyplatí.

Kooperatíva ako jediná na slovenskom trhu, zahrňuje k povinnému poisteniu aj krytie poškodenia na majetku v dôsledku živelnej udalosti – zemetrasenia , povodene, víchrice ,lavíny , krupobitia. Aké vysoké je riziko, že na Vaše ako spadne lavína, zvážte sami , ale ako sa vraví, darovanému koňovi na zuby nehľaď. Poistenie úrazu pre vodiča do 100 000 Sk sa platí zvlášť – ale určite je dosť zaujímavé pre väčšinu klientov. Zľavy na pneumatiky a disky spoločnosti Combi do 20 % ponúka poisťovňa tiež, či sa tieto gumy vyplatia, si ale musíte zistiť sami.

Ostatné poisťovne -Wustenrot, Generali , Uniqa, OTP Garancia, Česká poisťovňa Slovensko, Komunálna a ČSOB –svoje produkty veľmi nevylepšili – štandardom je havarijná linka a asistenčné služby. Tie v sebe obvykle zahŕňajú príchod asistenčného vozidla a pomoc asistenčnej služby, odtiahnutie nepojazdného vozidla do najbližšieho servisu alebo miesta úschovy, zaistenie a uschovanie vozidla do 3 kalendárnych dní, poprípade náhradné vozidlo. Na Slovensku ste v pohode, v zahraničí je táto služba buď nie je, alebo je limitovaná rozsahom výkonov a výškou finančného plnenia ( napr. ČSOB do 1300 Eur, Generali do 750 Eur). OTP Garancia ponúka aj zľavy do 15 % pri ďalších poistných produktoch. Škoda , že napríklad pzp od poisťovne Česká Poisťovňa Slovensko nezahŕňa do poistenia aj úrazové poistenie vodiča do stotisíc korún, ako to robí jej materská spoločnosť Netfinance v Čechách.

Takže až na malé odlišnosti , bez ohľadu na reklamu a ocenenia , poisťovne ponúkajú v podstate ten istý produkt, a to čo pri výbere rozhoduje rozhoduje, je jeho cena a kvalita likvidácie v prípade poistnej udalosti. To prvé sa dá porovnať, to druhé si radšej ohodnoťte podľa skúsenosti niekoho iného. Lebo ako vždy , najlepšia poistka je tá, ktorú nemusíte využiť. Ale lepšie je ju mqať ako nemať….

Autor: redakcia
Zdroj: Svetpoistenia.sk
Doporučte článok:   Viac