Povinné poistenie áut môže napokon zdražieť

21. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 1282 zobrazení

Povinné poistenie áut môže napokon zdražieť

Alternatívny názov: ČSOB zverejnila sadzby pzp pre budúci rok

Popis: Zverejnené sadzby poisťovni naznačili, že povinné zmluvné poistenie môže byť drahšie. Vyššie ceny poistného pre povinné zmluvné poistenie môžu platiť najmä pre niektoré kategórie vodičov.

ČSOB poisťovňa ako prvá zo slovenských poisťovní zverejnila sadzby povinného zmluvného poistenia pre budúci rok. Z jej cenníka vyplýva, že vodiči si môžu napokon za poistky priplatiť.

ČSOB mala tento rok jedny z najlacnejších poistiek. Z porovnania jej cien na modelových príkladoch Pravdy však vyplýva, že na budúci rok bude zdražovať v rozmedzí zhruba od 6 do 16 percent.

“Rozdiel v cenách povinného zmluvného poistenia je spôsobený reakciou na vývoj cien povinného zmluvného poistenia na trhu,” povedala Zuzana Francúzová, hovorkyňa ČSOB. Podľa hovorkyne aj napriek zvýšeniu poisťovňa ponúka vo svojom kľúčovom segmente atraktívne ceny oproti konkurencii.

Nárastom cien sa tak zatiaľ nepotvrdil predpoklad znižovania cien pre príchod novej poisťovne Genertel. Očakávalo sa, že Genertel v priebehu tohto mesiaca začne ponúkať vodičom lacnejšie poistenie automobilu. V minulom roku pritom práve príchod novej poisťovne Axa spôsobil znižovanie cien povinného zmluvného poistenia. Aké budú ceny iných poisťovni, je zatiaľ otázne. Zverejniť by ich mali koncom októbra.

“Na trhu neočakávame žiadne dramatické zmeny oproti cenám minulého roku, a to ani z dôvodu príchodu novej poisťovne,” povedal Vladimír Cvik, konateľ spoločnosti Netfinancie. “Väčšiemu nárastu cien na trhu zákonného poistenia bráni pretrvávajúci súboj poisťovní o trhový podiel,” dodal Cvik. To však aj podľa neho neznamená, že niektoré kategórie motoristov nepocítia vyššie ceny. Drobné zmeny sa dajú očakávať v segmentácií vozidiel a motoristov. V sadzobníkoch sa tak pravdepodobne zmenia doterajšie kritéria alebo pribudnú nové parametre pre výpočet konečnej ceny. To môže znamenať nové členenie klientov podľa regiónov, veku, alebo vozidiel podľa objemu valcov.

O výslednej cene by pritom navyše malo rozhodovať uplatňovanie bonusu za jazdu bez dopravných nehôd. Poisťovne tiež v dôsledku tlaku konkurencie môžu vodičovi priamo pri uzatváraní zmluvy ponúknuť nižšie ceny, ako majú v sadzobníku. Motoristov čaká už aj bez poistiek ťažký január. Pre vládny balíček totiž zdražie liter benzínu a nafty o 5 až 6 centov a o 40 percent diaľničné nálepky.

Príklad: Muž vo veku 45 rokov zo Šale, ktorý ročne najazdí do 8 000 km, má nárok na najvyšší bonus (za posledných 10 rokov nemal nehodu), v poisťovni má ešte jednu zmluvu, zaplatí za celý rok naraz a má dve deti vo veku 10 a 15 rokov.

Popri pzp nezabudnite aj na výhodné havarijné poistenie.

Autor: Branislav Toma
Zdroj: www.pravda.sk
Doporučte článok:   Viac