Čo predstavuje pre vodičov objektívna zodpovednosť?

9. 7. 2012 | urminsky@porovnej24.cz | 4347 zobrazení

Čo predstavuje pre vodičov objektívna zodpovednosť?

Alternatívny názov: Zavedená objektívna zodpovednosť od 1.7.2012

Popis: Objektívna zodpovednosť je zodpovednosť majiteľa za svoje auto aj keď ho práve nešoféruje. Pokuty za možné priestupky bude znášať práve on – majiteľ.

Čo predstavuje pre vodičov objektívna zodpovednosť?

Od 1. júla 2012 realitu na slovenských cestách. Čo však presne znamená a na čo by si mali dať vodiči pozor?

Najmä na svoje vozidlo a to aj v prípade, že nesedíte za volantom. Objektívna zodpovednosť totiž znamená, že i keď majiteľ daného vozidla práve nešoféruje, je zodpovedný za všetko, čo jeho vozidlo spôsobí a akého priestupku sa „aktuálny“ vodič dopustí. Je preto dôležité vedieť, komu svoje auto požičiavate, čo i len na pár hodín. Môže sa Vám totiž stať, že aj za tento krátky čas si narobíte veľké problémy. Aj keď nie úplne Vašou vinou.

V rámci objektívnej zodpovednosti boli  novelou zákona o premávke zvýšené aj ceny pokút. Tzv. subjektívna zodpovednosť však platí naďalej.

Dávajte si preto pozor, aby sa Vám nestalo, že Vám domov príde nepríjemná poštová zásielka, ktorá bude pozostávať z fotografie, platobného rozkazu a poštovej poukážky. Uhradiť ju budete musieť Vy, aj keď bude z fotografie jasné, že Vy ste daný priestupok nespôsobili.

Rýchla úhrada znamená výhody

Ak sa s platbou poponáhľate, budete mať nárok na istú úľavu – a to v prípade, že pokutu uhradíte do 15 dní od jej doručenia. V takom prípade ušetríte jednu tretinu pokuty a priestupok Vám nebude zapísaný ani do karty vodiča. Ak teda budete chcieť ušetriť, musíte sa poponáhľať a zaplatiť na príslušný bankový účet.

Niečo navyše…

Objektívna skutočnosť je myslená skutočne objektívne, a preto je platná pre všetkých, dokonca aj pre poslancov a sudcov.

Autor:
Zdroj:
Doporučte článok:   Viac