Nestačí pokuta, bude ešte aj drahšie poistenie ?

3. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 1311 zobrazení

Nestačí pokuta, bude ešte aj drahšie poistenie ?

Alternatívny názov: Pokuta alebo drahšie poistné?

Popis: Zmeny ohľadom výšky poistného pre povinné zmluvné poistenie v Čechách? Systém Karty vodiča už zavedený je, či sa zmení aj povinné zmluvné poistenie pre horších vodičov je zatiaľ otázne.

Ministerstvo vnútra Českej republiky prišlo so zaujímavým, návrhom, ktorý je raritou na európskom poistnom trhu. Podľa návrhu reformy Policie českej republiky, ktorý sa momentálne pripravuje, výška „povinného ručení“ ( povinné zmluvné poistenie) bude závisieť aj na počte trestných bodov v Karte vodiča. Tento návrh má oficiálne začať prerokovávať Sňemovna( dolná komora parlamentu ČR) už túto stredu, 19. marca. Znamená to, že vodič, ktorý sa dopustí viacerých priestupkov proti dopravným predpisom, bude platiť vyššie zákonné poistenie motorových vozidiel , a motoristi , ktorí jazdia poriadne, sa môžu ( teoreticky) tešiť na nižšiu cenu PZP.“ Chceme vodičov motivovať k dodržiavaniu predpisov aj ekonomicky. Ak bude jazdiť slušne, vyplatí sa mu to“ povedal na margo navrhnutého princípu minister vnútra Ivan Langer. Jednou z možností ako ušetriť je aj porovnanie pzp. Dnes máte dokonca možnosť uzatvoriť poistenie online.

Podľa názoru ministerstva a jeho predstaviteľov, počet trestných bodov v karte vodiča vypovedá o potencionálnej nebezpečnosti vodiča viacej ako výkon jeho auta, alebo drobné škody ktoré zavinil, či jeho vek. Karta vodiča je informačný systém o dopravných priestupkoch vodiča, pričom každý priestupok je ohodnocený určitým počtom bodov podľa svojej závažnosti. Tento systém zaviedla Polícia ČR už pred pár rokmi a podľa jej názoru sa osvedčil. České poisťovne mali doteraz prístup k záznamom o dopravných nehodách v informačnom systéme polície. Teraz by mali prístup aj k stavu bodového konta vodiča. Ak Sňemovna návrh schváli, nič nebráni tomu, aby sa mohol uviesť do praxe už od budúceho roka.

Poisťovne zatiaľ nevyjadrili jasnú podporu tomuto návrhu, podľa asociácie poisťovní v Českej republike rokujú s ministerstvom o niektorých konkrétnejších podmienkach. Základný problém vidia v tom, že zmluvné poistenie sa uzatvára na auto, a nie na vodiča. Uzatváranie PZP na vodiča by znamenalo zásadnú zmenu v doterajších princípoch , ktoré poisťovne pre povinné zmluvné poistenie používajú.

Názor českej verejnosti na túto aktivitu Ministerstva vnútra nieje známy, je však možné, že časť motoristov bude s návrhom polemizovať, najmä profesionálni vodiči a ľudia , ktorí na základe charakteru svojej práce najazdia niekoľko desiatok tisíc kilometrov ročne( manažéri, obchodníci). Nakoľko vyhnúť sa v ich prípadoch úplne porušeniu dopravných predpisov je prakticky nemožné, už podľa štatistickej pravdepodobnosti musia nazbierať vriacej bodov do Karty vodiča. Apriori to však neznamená, že sú horší a nebezpečnejší vodiči ako mladý chlapec s ročným vodičákom , ktorý raz za týždeň vezie partiu na diskotéku do susednej dediny. Naopak, prevažná väčšina z nich má najazdené stotisíce kilometrov bez nehody. Takto by boli potrestaný dvakrát, pokutou za priestupok aj vyššou cenou poistenia. Je preto otázne, či je prístup ministerstva naozaj to pravé orechové pre vývoj povinného zmluvného poistenia v Čechách.

Hoci sa slovenské úrady často inšpirujú českými, v tomto prípade však asi žiadna zmena nehrozí, najmä preto, že na Slovensku neexistuje bodový systém za dopravné priestupky ako u našich západných susedov..

Autor: Vlk
Zdroj: Svetpoistenia.sk
Doporučte článok:   Viac