Akcie na poistenie sa opatrne hlásia k slovu

12. 10. 2011 | urminsky@porovnej24.cz | 1396 zobrazení

Akcie na poistenie sa opatrne hlásia k slovu

Alternatívny názov: Aké akciové ceny nás tento rok pre PZP čakajú?

Popis: Jesenná kampaň pre povinné poistenie sa blíži a viaceré poisťovne zverejnili svoje akcie a akciové ceny. Niektoré akcie Vám môžu cenu Vášho PZP výhodne znížiť.

Axa, Union, Uniqa a ďalšie menšie poisťovne sa akciovými cenami snažia zviditeľniť už teraz.

Menšie poisťovne už odštartovali jesenné kampane súvisiace s povinným poistením. Snažia sa tak viac zviditeľniť u perspektívne nových klientov pred nastávajúcim najbúrlivejším obdobím roka.

Do konca októbra musia všetky poisťovne zverejniť novéceny povinných poistiek platné od prvého januára. Zároveň má do polovice novembra jedinú príležitosť zmeniť poisťovňu približne tretina vodičov. Preto na koniec roka poisťovne už dlhodobo chystajú najviac zliav a iných akcií.

Ako prvá nepriamo na blížiace sa obdobie výraznejších zmien poisťovní upozornila Axa. Od polovice septembra prišla s akciou, v ktorej zvýhodňuje vodičov vo veku 35 a viac rokov, ktorí jazdia v menších mestách. „Klienti z malých a stredných miest, kde je frekvencia nehodovosti nižšia, by nemali platiť rovnako vysoké poistné ako vodiči z rizikovejších veľkých miest,“ uvádza Ján Kusý, riaditeľ pre obchod neživotného poistenia AXA ČR a SR.

Roky bez nehody

Zároveň ale musí ísť o vodičov, ktorí za posledných päť rokov nemali z povinného poistenia hradenú žiadnu udalosť. To stačí potvrdiť čestným prehlásením. Pri splnení podmienok získa 41-ročný vodič z krajského mesta s vozidlom, ktoré má objem motora 1,2 litra a výkon 44 kilowattov poistku za 80,1 eura ročne.

„Touto akciou sa snaží poisťovňa zatraktívniť svoju ponuku potom, čo kvôli prísnejšiemu prístupu k priznávaniu bonusov v porovnaní s konkurenciou, a tým pádom vyšším cenám pre viaceré skupiny klientov, prišla o časť poistného kmeňa,“ hodnotí Vladimír Cvik, riaditeľ finančného internetového portálu Netfinancie.sk, ktorý ponúka porovnanie pzp online.

Vlani poisťovňa na to, aby priznala najvyššiu zľavu za bezškodové poistenie vyžadovala od vodičov, aby jej roky bez nehody doložili dokladmi od predošlých poisťovní. Ak sa im nepodarilo zozbierať všetky potvrdenia, automaticky im zvýšila cenu na úroveň platiacu pre nových vodičov bez skúseností.

Pre porovnanie, podľa údajov na portáli Netfinancie.sk, ceny Axy pre starších vodičov pred vyhlásením akcie prevyšovali priemer trhu aj o tretinu. Pre mladších vodičov, ktorých sa aktuálna akcia netýka, sú ceny v zásade stále o polovicu vyššie oproti priemeru. Väčšina poisťovní už prihliada pri výpočte ceny aj na vek vodiča. Práve najmladších vodičov znevýhodňujú za ich častú a vyššiu škodovosť drahšou poistkou.

Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktorá povinné poistky zastrešuje, klesol počet klientov Axy vlani oproti roku 2009 o štvrtinu na niečo vyše 76 500 klientov.

Najviac si naopak polepšili Kooperativa s Komunálnou poisťovňou, ale aj Union, ktorý na trh vstúpil pred dvomi rokmi.

Malí hľadajú nové príležitosti

Práve posledná spomínaná spoločnosť sa aktivizuje opäť aj v tomto období. Do konca októbra ponúka akciu, ktorou sa snaží netradične prilákať vlastníkov výkonnejších áut. Tí patria z pohľadu budúcich škôd k rizikovejším, keďže nehody spôsobené výkonnejšími autami bývajú spravidla ničivejšie, ako nehody zavinené motorovo slabšími vozidlami. Union napriek tomu núka vodičom od 25 rokov na autá s výkonom vyšším ako 70 kilowattov zľavu 15 percent.

Najmladší hráč na trhu Genertel v podstate od konca vlaňajška s menšími prestávkami lákal motoristov na akcie. Aktuálne ponúka pre nových aj doterajších majiteľov svojho povinného poistenia tri mesiace havarijného poistenia k zmluve zadarmo.

Uniqa vábi na zľavu za poistenie auta, podmienkou je, že poistiť si ho treba tak „povinne“ ako aj havarijne. Vtedy získa vodič zľavu 20 percent z povinného poistenia a 10 percent z havarijnej zmluvy. Groupamapokračuje s akciou zo začiatku prázdnin. Ponúkané ceny zvýhodňujú, podobne ako v Unione, vodičov od 25 rokov, ak zaplatia za poistku na celý rok vopred.

ČSOB Poisťovni stále prebieha akcia odštartovaná v januári tohto roka. Poisťovňa v nej núka špeciálnu zľavu pri poistení sa cez internet a úrazové poistenie pre prepravované deti zadarmo.

Autor: Xénia Makarová
Zdroj: etrend.sk
Doporučte článok:   Viac