Povinné zmluvné poistenie pre štvorkolky – časť 1. Ako poistiť štvorkolku.

13. 10. 2010 | urminsky@porovnej24.cz | 2836 zobrazení

Povinné zmluvné poistenie pre štvorkolky – časť 1. Ako poistiť štvorkolku.

Alternatívny názov: PZP pre štvorkolky

Popis: Povinné zmluvné poistenie pre štvorkolky. Všetky potrebné informácie, ktoré potrebuje, aby ste si uzatvorili povinné zmluvné poistenie na štvorkolky.

Aj na štvorkolku potrebuje vodič povinné zmluvné poistenie, ktorého najlepšia cena sa dá zistiť aj na internete. Na Slovensku pomaly dozrieva podobný problém, ktorý sužuje susedné Česko – ale zatiaľ to nikoho u nás netrápi. V druhej časti článku popíšem situáciu v ČR.

Aj na štvorkolku potrebujete povinné zmluvné poistenie. Nevedeli ste to ? Na Slovensku neuveriteľne vzrástla obľuba motorových štvorkoliek, odhady predajov ktorých sa pohybujú okolo tisíc až dvetisíc ročne.

Bežne je možné aj na internete vidieť reklamy, ktoré hovoria o tom že „jazda na štvorkolkách sa v súčasnej dobe teší obrovskej popularite medzi širokou verejnosťou.“ (viď http://www.adrenalinove-darceky.sk/sk/darceky/stvorkolka), alebo „štvorkolky dnes nechýbajú takmer na žiadnej firemnej akcii“ či „ovládanie štvorkolky je vďaka automatickej prevodovke veľmi jednoduché a zvládnu ho aj ženy a deti“ .

Prečo by sme sa týmto vývojom mali znepokojovať ? Hlavne preto, že je to vývoj nekontrolovaný. Pravidlá cestnej premávky a pravidlá evidencie a vlastnenia vozidla vznikali a do dnešnej podoby sa dotvárali desiatky rokov, ale pokiaľ ide o štvorkolky, tak nastáva chaos.

Tento chaos nám všetkým môže spôsobiť dosť závažné problémy.

Niektoré štvorkolky jazdia nepoistené.

Nie všetci majitelia štvorkoliek si uvedomujú, že vlastnia motorové vozidlo, ktoré podlieha všetkým zákonným povinnostiam, týkajúcim sa akéhokoľvek motorového vozidla : osobného automobilu, motocyklu, nákladného automobilu alebo aj obyčajného prípojného vozíku. a teda že aj motorová štvorkolka (alebo aj trojkolka) musí zo Zákona č. 381/2001 Z.z. zo dňa 4.9.2001 o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, byť poistená na zodpovednosť za škodu.

Ako sa to môže stať ? Väčšinou sa to stane tým, že predajca predá motorovú štvorkolku, ktorú si klient zaeviduje na príslušnom úrade, kde samozrejme musí predložiť aj doklad o poistení (bielu a zelenú kartu), ale v ďalšom roku zabudne štvorkolku poistiť. Je to zriedkavý prípad (poisťovňa obvykle zasiela upomienku svojmu poistníkovi), ale rozhodne sa to stáva častejšie ako u osobných vozidiel. Niekedy tento prípad nastane aj vedome- a hlavne preto, že najlacnejšie pzp pre štvorkolky začína u 1 200 korún ročne bez bezškodového priebehu, a keďže štvorkolky dosť často vlastnia mladí ľudia (niekedy aj pod 18 rokov), títo nemajú natoľko zodpovedný prístup.

V čom je problém keď je štvorkolka nepoistená ?

Na štvorkolku mnoho jej užívateľov – vodičov, často aj mladistvých, nahliada ako na hračku, adrenalínový šport alebo spôsob odreagovania. A pritom niektoré štvorkolky vážia aj 300 kg,. a s vodičom a menším nákladom až 400 kg. Drahšie typy štvorkoliek dosahujú rýchlosť 80 km/ hodinu (pokiaľ nemajú spomalovač). Ich jazdné vlastnosti sú viac jazdnými vlastnosťami hračky pre dospelých ako motorového vozidla. V takejto rýchlosti nezodpovedný vodič, naviac na Slovensku často jazdiaci bez helmy, sa môže vážne zraniť, nehovoriac o tom že nezodpovednou jazdou môže spôsobiť veľmi nepríjemnú dopravnú nehodu: napríklad pokiaľ jazdí zle osvetlený alebo vybočí z terénu na cestu, bez ohľadu, na premávku na tejto ceste. Vodiči totiž skutočne nepredpokladajú, že im z poľa alebo z lesa sa vrúti do cesty 400 kilová štvorkolka…

Vodiči, ktorý jazdia po komunikáciách bez toho, aby si zaopatrili povinné zmluvné poistenie (pzp), porušujú zákon, môžu byť pokutovaní až do výšky 100 000 korún, a v prípade, že spôsobia inému škodu, túto škodu budú musieť v plnom rozsahu uhradiť zo svojho (viď napríklad http://www.netfinancie.sk/nf/pravne-predpisy.php).

Ako poistiť motorovú štvorkolku na pzp

A pritom poistiť motorovú štvorkolku je veľmi jednoduché :

1. najskôr je dôležité skontrolovať pod akým DRUHOM vozidla je vaša štvorkolka uvedená v Osvedčení o evidencii; skontrolujte si to v odstavci 1 Osvedčenia. Obvykle sú štvorkolky vedené ako motocykel (do 400 ccm), ale sú prípady, keď úrad zaeviduje štvorkolku ako pracovný stroj, alebo aj motorový ručný vozík či jednonápravový kultivačný traktor… Je v tom proste chaos. Ale pri poistení si všimnite, ako je váš miláčik zaevidovaný, pretože podľa toho ho musíte poistiť.
2. na internete navštívte portál Netfinancie.sk , kde si na hlavnej stránke vyberiete, či poisťujete štvorkolku ako motocykel alebo ako pracovný stroj či jednonápravový traktor. Vyplňte údaje: najdôležitejšie je uviesť objem motora v ccm, ktorý nájdete v odstavci 14 Osvedčenia o evidencii.
3. Nezabudnite hlavne na to, že pokiaľ štvorkolku vlastníte až niekoľko rokov a jazdíte bez nehody, tak máte „vyjazdený“ bonus za bezškodový priebeh – ten určite uveďte, pretože vám výrazne zníži cenu poistenia.
4. ďalší spôsob ako je možné o 3 až 10% znížiť cenu pzp pre vašu štvorkolku je to, keď uvediete, v ktorých poisťovniach a bankách už ste kúpili poistenie alebo máte otvorený účet : takéto vernostné zľavy ponúkajú prakticky všetky poisťovne za súbeh iných poistení v rámci ich poisťovne alebo finančnej skupiny (týka sa to aj bankových produktov: Komunálna poisťovňa ponúka zľavy klientom Dexia banky a OTP Garancia Poisťovňa poisťovňa ponúka zľavy klientom OTP banky).
5. po tom, ako uvediete údaje, vďaka ktorým môžete dosiahnuť tieto vernostné zľavy, jednoducho si vyberiete z ponuky približne 15 rôznych poistiek pzp, a pokračujete vo vyplnení údajov potrebných pre uzatvorenie poistnej zmluvy. Poistná zmluva so zelenou a bielou kartou vám príde poštou do vašej schránky.

Zaujímavosť : pokiaľ je vaša štvorkolka vedená ako jednonápravový traktor alebo ako pracovný stroj, v takom prípade môžete mať vaše povinné zmluvné poistenie už od 600 korún (bez bezškodového priebehu).

Môžem využiť bonus (bezškodový priebeh), ktorý som si „vyjazdil“ na mojom aute, aj na poistenie pzp štvorkolky ?

Túto otázku si samozrejme kladie veľa vodičov štvorkoliek – v zásade je odpoveď nie.

Aký je dôvod ? Podľa vyjadrenia produktového špecialistu spoločnosti Netfinancie.sk Petra Chromeka, je bonus za bezškodový priebeh z Vášho osobného vozidla neprenosný na motorovú štvorkolku.

Pokiaľ je štvorkolka vedená ako druh vozidla motocykel, a predtým ste vlastnili iný motocykel, ku ktorému sa vzťahoval bezškodový priebeh – ale tento motocykel už máte odhlásený, môžete si na svoju štvorkolku nárokovať bezškodový priebeh z Vášho bývalého motocyklu.

A samozrejme, pokiaľ ste pred svojou súčasnou štvorkolkou mali inú štvorkolku – ktorú už nevlastníte alebo ktorú máte odhlásenú z evidencie, a na tejto predchádzajúcej štvorkolke máte vyjazdený bezškodový priebeh, tak tento bonus je prenosný na vašu novú štvorkolku.

Iné problémy so štvorkolkami.

Aj keď problém so štvorkolkami nedosahuje rozmerov ako v susednom Česku, ich zvyšujúci sa počet prináša niektoré závažné tendencie, ktoré nie sú podchytené :

•nezodpovedná jazda na štvorkolkách v rámci tzv. adrenalínových výletov a firemných akcií, počas ktorých sú kolegovia poprípade aj potúžení alkoholom,
•nezodpovedná jazda veľkou rýchlosťou (na štvorkolke je veľká rýchlosť už 50 -60 km/h) neskúsených mladistvých vodičov,
•jazda po rýchlostných komunikáciách na štvorkolkách, kde sú takéto „povozy“ pre ostatných vodičov prekvapením,
•poškodzovanie prírody a to hlavne tým, že jazda v lese poškodzuje korene stromov, krovie, spôsobuje eróziu pôdy aj na poľných cestách, hlučné motory štvorkoliek rušia zvieratá v akomkoľvek ročnom období.

Autor: V. Frank
Zdroj: Svetpoistenia.sk
Doporučte článok:   Viac